Symbole narodowe-Godło… 08.05.2020r.- grupa III i IV

Możliwość komentowania Symbole narodowe-Godło… 08.05.2020r.- grupa III i IV została wyłączona

Witajcie kochani!

Za nami kolejny tydzień pracy na odległość. W minionym tygodniu mówiliśmy o Polsce
i naszych symbolach narodowych. Wiecie już co znaczy słowo ojczyzna, że Polak jest osobą, która mówi po polsku i jego krajem jest Polska. Potraficie rozpoznać flagę Polski. Znacie nazwę naszej miejscowości i adres swojego zamieszkania. Tematem na dziś jest – godło.

Mamy nadzieję, że spośród naszych propozycji każdy znajdzie coś odpowiedniego  dla siebie.

Ale na początek kilka słów do rodziców.

„Dziecko już od pierwszych chwil życia przygotowuje się do dorosłości. To, co słyszy i widzi oraz sposób, w jaki jest traktowane, wpływa na to, co będzie myślało w przyszłości o sobie, innych i otaczającym świecie oraz jak będzie postępowało. Dlatego ważne jest, by rozmawiać z nim we właściwy sposób: mówić o swoich uczuciach („jest mi przykro, że…), nie oceniać, ale opisywać, co się stało ” ” nie sprzątnąłeś zabawek” zamiast „jesteś bałaganiarzem”, nie porównywać do innych, „Zuzia zawsze ma porządek”, dać rozwiązanie ( ” teraz powrzucaj zabawki do pudełka”), chwalić. Oczywiście bycie idealnym nie jest możliwe. Każdy się czasem denerwuje i maluch musi nauczyć się, że złość jest potrzebna, jak jego zachowania wpływają na innych, oraz że nie wszystko jest jego winą. Dobrze jest w takiej sytuacji pokazać dziecku, w jaki sposób radzić sobie ze swoimi emocjami, nie raniąc innych. Zamiast krzyczeć, lepiej wyjść do drugiego pomieszczenia, uspokoić się, a potem wyjaśnić, co się stało i dlaczego, na przykład : „Zdenerwowałem się, jak zobaczyłem, że stłukłaś słoik i cała podłoga jest brudna” . Jeśli nie udało się zachować spokoju, być może warto dodać: „Przepraszam, ze na Ciebie nakrzyczałem” . W ten sposób uczy się przepraszania,wybaczania i budowania zdrowych relacji oraz tego, że choć wpływamy na siebie nawzajem, każdy jest odpowiedzialny za własne emocje.”
(źródło: WSiP Plac Zabaw )

1. Prosimy o przeczytanie wierszyka:

„Znak”
Maria Łaszczuk

Czy, wiesz jaki to znak :
W czerwonym polu biały ptak?
Wiem – odpowiedział Jędrek mały.
-To jest znak Polski: orzeł biały

Biały orzeł na czerwonym tle jest POLSKIM SYMBOLEM NARODOWYM – GODŁEM

• O jakim znaku mowa?
  • Jaki ptak jest na godle polski?
  • Jakie kolory ma godło?

GODŁO

(źródło: http://wmeritum.pl/)

2. Odszukaj wyraz GODŁO.

Do tej pory rozpoznawaliśmy wyrazy zapisane za pomocą wielkich liter. Zobaczcie jak wyraz GODŁO można zapisać małymi literami: godło– znaczenie wyrazu pozostaje takie samo zmienia się tylko jego wygląd. Dla porównania zobaczcie:

GODŁO
godło

3. Dlaczego akurat biały orzeł znajduje się na na polskim godle? Odpowiedzi na to pytanie poszukajmy w legendzie o Lechu, Czechu i Rusie- „Gniazdo białego orła”- Popatrzcie
i posłuchajcie uważnie,

4. Proponujemy teraz zabawę w „Białe orły”- rozstawcie na szeroko ręce na boki i pokażcie jak lata orzeł. Mama lub tata wydają polecenia: orzeł lata, orzeł ląduje , a dziecko zachowuje się zgodnie z poleceniami.

5. Zatańcz z misiem.

6. Przypomnij sobie zabawę znaną z przedszkola. Zachęcamy do zabawy całą rodzinę.

7. Pora teraz na zadania z wyprawki:

• Dla 3 -latków- Plac Zabaw wyprawka karta nr 36
  • Dla 4 -latków- Plac Zabaw wyprawka karta nr 47

8. Dla chętnych propozycja wykonania godła wg instrukcji zawartej w filmiku

9. Wiecie już, że mieszkacie w Polsce, mówicie po polsku, a zatem jesteście Polakami. Poznajcie teraz wiersz Wł. Bełzy „Katechizm polskiego dziecka” .Spróbujcie go zapamiętać.
Po powrocie do przedszkola bez względu na to kiedy to nastąpi zorganizujemy konkurs recytatorski i będziecie mogli się pochwalić jak pięknie recytujecie ten wiersz.

Katechizm polskiego dziecka

— Wdzięczne dziecię.
— Coś jej winien?
— Oddać życie.

10.  Na podsumowanie całego tygodnia pracy sprawdźcie co zapamiętaliście rozwiązując
zagadki.

Dziękujemy za cały tydzień ciężkiej pracy. Pozdrawiamy. Trzymajcie się ciepło.

Justyna Jaśkiewicz, Beata Kukieła, Joanna Szcześniak