„Koncert muzyczny” w gr. I – 08.05.20

Możliwość komentowania „Koncert muzyczny” w gr. I – 08.05.20 została wyłączona

Dzień dobry, Starszaki!

Pamiętacie, gdy raz w miesiącu szliśmy na salę, by posłuchać koncertu muzycznego?  Przejeżdżali do nas muzycy, którzy prezentowali piękną grę na instrumentach. Dzisiaj porozmawiamy sobie o właśnie o muzykach i koncercie muzycznym.

Na początek pobawimy się w rozpoznawanie nastroju utworów.
Posłuchajcie pierwszego otworu Arama Chaczaturiana Taniec z szablami.

A teraz posłuchajcie utworu Marzenie Roberta Schumanna.

Ciekawe, czy rozpoznajecie te instrumenty? (Pan gra na wiolonczeli, a pani – na pianinie.)

I ostatni utwór. Słuchaliśmy go już kilka razy w przedszkolu. To jest Cztery pory roku. Wiosna Antonio Vivaldiego.

Jaki był nastrój każdego z utworów? (Nastrój piosenki albo utworu to znaczy, jaki jest ten utwór: radosny, wesoły czy smutny; jak się czujemy, gdy go słuchamy?

Taniec z szablami – głośny, szybki, żywiołowy, porywający, rytmiczny (to był taniec wojenny mężczyzn)

Marzenie – spokojny, smutny, tajemniczy

Wiosna – wesoły, szybki, żywiołowy

BRAWO! Teraz posłuchamy wiersza Słuchanie wiersza T. Fiutowskiej Koncert.
Przeczytajcie z rodzicami cały wyraz koncert. Wyjaśnij, co oznacza słowo koncert.

W zaroślach nad stawem świerszcze koncert dają.
W malowniczym, pięknym miejscu filharmonię mają.
Stroją struny przy skrzypeczkach, smyki woskiem pociągają.
Świerszcz – dyrygent – znak już daje, koncert zaczynają.
Z lewej strony pierwsze skrzypce, z prawej grają drugie.
Rozbrzmiewają piękne dźwięki serenady długiej.
Nagle wiatr przyfrunął! Już gra ze świerszczami.
Żaby biją brawa żabimi łapkami.
Wielka to przyjemność słuchać tej muzyki,
przyznali to nawet śpiewacy – słowiki.

Rozmowa na temat wiersza.
Spróbujcie z rodzicami wyjaśnić znaczenia słów: filharmonia, dyrygent, serenada, smyki.
− Kto dawał koncert nad stawem?
− Na jakich instrumentach grały świerszcze?
− Kto dał znak do rozpoczęcia koncertu?
− Czy słuchaczom podobał się koncert?

Omówienie wyglądu skrzypiec.
Obejrzyjcie obrazek (zdjęcie) skrzypiec.to instrument strunowy z grupy smyczkowych. Ma cztery struny i pudło rezonansowe. Dźwięki powstają przez pociąganie smyczkiem po strunach lub przez szarpanie strun palcami.

Posłuchajcie jeszcze raz fragmentu utworu A. Vivaldiego Cztery pory roku. Wiosna. Zastanówcie się, w którym momencie świerszcze stroją skrzypce, w którym grają skrzypce i kiedy wiatr zaczyna grać ze świerszczami. A może macie ochotę trochę potańczyć do wiosennej muzyki?:-) Zobaczcie, jak to robią starsze dzieci.

Prawie na koniec spróbujcie podać kilka słów kojarzących się z muzyką.
Co kojarzy ci się z muzyką? Np. instrumenty, koncert, piosenki, taniec…

Czy wiecie, że w Szczercowie mamy własną orkiestrę? Nazywa się ona Orkiestra Dęta OSP Szczerców. Na pewno już ją kiedyś widzieliście… i słyszeliście.

Opublikowany przez Orkiestra Dęta OSP Szczerców Piątek, 8 września 2017

A na koniec krótki koncert naszej szczercowskiej orkiestry, której muzycy wystąpili dla nas w swoich domach:

#zostanwdomu #zostanwdomuicwicz#orkiestraszczercow #8dzienkwarantanny #zarażamymuzyką Pomimo tego, że nie możemy spotykać się na próbach ..przygotowaliśmy dla Was coś specjalnego 🎶 😉

Opublikowany przez Orkiestra Dęta OSP Szczerców Niedziela, 22 marca 2020

Pokolorujcie starannie skrzypce ze smyczkiem. Jeśli ktoś z Was będzie miał ochotę, może pokolorować grających muzyków.

Pozdrawiamy koncertowo, K. Ratajczyk & A. Bugajska