Propozycje dla gr I. 7.04.2020

      Możliwość komentowania Propozycje dla gr I. 7.04.2020 została wyłączona

Pisanki

Każdy region naszego kraju ma swój charakterystyczny sposób ozdabiania jaj. Zwyczaj malowania jajek na Wielkanoc wywodzi się ze starosłowiańskich wierzeń, gdzie jajko miało bardzo ważne znaczenie. Wszystkie kolorowe jajka zwiemy teraz pisankami, ale są wśród nich m.in: kraszanki czyli jajka gotowane w barwnym wywarze z naturalnych składników, takich jak łupiny cebuli, kora dębu, łupiny włoskiego orzecha, sok z buraka. Nalepianki –jaja zdobione kolorowymi wycinankami z papieru oraz oklejanki – wydmuszki oklejone rdzeniem sitowia i kolorową włóczką, co tworzy piękne ornamenty.
Dawniej to jajka na Wielkanoc zdobiły wyłącznie kobiety, a mężczyznom nie wolno było nawet wchodzić do pokoju, gdzie je malowano! Kiedyś barwiono je tylko na kolor czerwony, bo według legendy Maria Magdalena po zmartwychwstaniu Chrystusa  spostrzegła, że wszystkie zakupione przez nią jajka zabarwiły się na czerwono.

https://miastodzieci.pl/

Które z jaj to kraszanki?

Będziemy liczyć wszystkie kurczaczki, jakie tutaj się pojawią:

Teraz mamy dla Was zadanie matematyczne. Liczymy wszystkie kurczaki, które pojawiły się w opisie. Rodzice mogą je wydrukować. Możemy kurczątka przeliczać jak Wam się podoba. Próbujemy odpowiedzieć o ile więcej lub mniej jest kurczątek a mama z tatą chowają je przed nami, dokładają odpowiednią ilość. Pokażcie na jednej ręce tyle palców, ile macie kurczątek ułożonych na dywanie. Do dwóch pojemników (koszyczków), rodzice chowają różną ilość kurczątek. Zadaniem dzieci jest zbadanie, gdzie jest więcej a gdzie mniej, o ile jest więcej albo mniej jajek w danym pojemniku. Wy kochani najlepiej wiecie do ilu potrafi policzyć Wasze dziecko. Udanej zabawy 🙂

A teraz zapraszam Was do kuchni. Weźcie jajko z rodzicami i obejrzyjcie (jeśli jeszcze dobrze nie wiecie), jak jest zbudowane jajko – pobawcie się w badacza – zabawa badawcza.

Pamiętamy umyć jajka przed zabawą. Dzieci rozbijają jaja wybranym przez siebie sposobem. Mogą ubić pianę z białek po pokazie przez rodzica. Obierają jaja ze skorupek, samodzielnie wpadając na pomysł jak to zrobić lub korzystają z podpowiedzi. Mieszają, lepią z jaj na twardo figurki, rzucają jajami surowymi lub gotowanymi o twardą powierzchnię i obserwują co się z nimi dzieje. Uwaga! jajkami rzucamy tylko wtedy, kiedy mama po pierwsze pozwoli a po drugie wyznaczy miejsce na takie eksperymenty. Przepraszam mamy ale nauka czasem wymaga poświęceń 😉 Jest tu całkowita dowolność działań i doświadczeń.

https://www.przedszkola.edu.pl/

A na koniec malujemy, kolorujemy lub wyklejamy tego oto kurczaczka:

Życzymy Wam miłego słonecznego dnia i pozdrawiamy Was serdecznie.

A. Bugajska i K. Ratajczyk