CIEKAWE ARTYKUŁY

O zaletach czytania na głos

Czytanie dzieciom na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo, a przede wszystkim rozwija wyobraźnie i buduje więzi międzyludzkie, w tym między rodzicami, dziadkami a dziećmi, którym książki są czytane. Głośne czytanie trenuje także mózg, poprawia krążenie i pomaga zachować psychiczną równowagę. Niektórzy twierdzą, że również odmładza i wygładza zmarszczki poprzez rozluźnianie mięśni twarzy. Warto czytać dzieciom, seniorom, chorym czy ukochanej osobie.

Idea głośnego czytania znalazła uznanie wśród bibliotekarzy, aktorów, nauczycieli, lekarzy, terapeutów, rodziców a nawet polityków, którzy chętnie angażują się w ten projekt.

Jakie korzyści płyną z głośnego czytania dziecku?

1. To cudowny sposób na wspólne spędzenie czasu i zbudowanie prawdziwej, trwałej więzi z dzieckiem. To chyba najważniejsza zaleta wspólnego czytania!

2. Chyba nie trzeba przypominać, że czytanie rozbudza wyobraźnię, ale również ciekawość świata.

3. Dzieci, którym rodzice czytają od dzieciństwa, szybciej same uczą się tej umiejętności.

4. Głośne czytanie może być świetnym sposobem na rozwiązanie problemów wychowawczych. Obecnie można znaleźć książki, które opowiadają o przeróżnych problemach dzieci: tolerancja, pojawienie się rodzeństwa, adaptacja w przedszkolu. To genialna okazja do dyskusji i wyciągania wniosków z przygód książkowe bohatera.

5. Mogę zapewnić Was: dzieci, którym się czyta i które w efekcie same czytają dużo książek są genialne w ortografii, tworzeniu własnych opowiadań, układaniu zdań i mogłabym wymieniać bez końca…. Nie wspominam nawet już o niezwykłym bogactwie językowym!

(za www.pozeramstrony.pl)

29 września w wielu bibliotekach w Polsce organizowane jest wspólne, głośne czytanie. Oprócz znanych i lubianych aktorów, pisarzy i celebrytów, w akcję włączają się też m.in. policjanci i strażacy.

Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.