„Pisanki, kraszanki, malowane jaja” – zadania dla przedszkolaków 09.04.2020 r. – grupa III i IV

      Możliwość komentowania „Pisanki, kraszanki, malowane jaja” – zadania dla przedszkolaków 09.04.2020 r. – grupa III i IV została wyłączona

Witajcie w czwartek 9 kwietnia! W tym tygodniu poznaliście symbole i zwyczaje wielkanocne, dowiedzieliście się co powinno znaleźć się w wielkanocnym koszyczku oraz czym różnią się pisanki od kraszanek. Niektórzy z Was zasiali też owies i rzeżuchę, by móc ozdobić nimi wielkanocny stół. Dziękujemy Wam za nadsyłane zdjęcia, na których prezentujecie efekty swojej pracy. Jest nam niezmiernie miło, że korzystacie z naszych propozycji. Dziś zapraszamy na dalszy ciąg wielkanocnych zabaw z jajem w roli głównej 🙂

1. Przygotujcie się do „Wyścigu jaj”!
Drogie przedszkolaki! Do zabawy zaproście mamę, tatę, siostrę, brata, babcię lub dziadziusia. Wyścig polega na przeniesieniu ugotowanego jajka (może być piłka pinpongowa lub opakowanie znajdujące się w jajku niespodziance) w wyznaczone miejsce. Wygrywa osoba, która jako pierwsza przeniesie jajko do celu. Jest to trudne zadanie, które wymaga od Was zręczności i koncentracji. Powodzenia 🙂

2. A teraz wierszyk z podziałem na role. „Przeczytajcie” go razem z rodzicami. 

3. „Co jest w jajku?”.
Do tej zabawy również potrzebne będą jajka. Weźcie zatem jajko do ręki i przyjrzyjcie się jaki ma kolor, kształt, fakturę. Porozmawiajcie o tym do czego służy skorupka? Czy jest ona twarda czy miękka? A teraz rozbijcie jajko i zobaczcie jak wygląda w środku. Oddzielcie białko od żółtka. Jaką konsystencję ma białko i żółtko? Jakiego są koloru? Jaką funkcję pełni w jajku białko i żółtko? Skąd się biorą jajka? W jakiej postaci można je spożywać? Następnie obejrzyjcie krótki filmik.

(źródło: www.youtube.pl)

4. Eksperymenty z jajem 🙂

Obroty jajek 
Przygotujcie dwa jajka (ugotowane i surowe). Sprawdźcie, które z nich jest cięższe i czy wydają jakiś dźwięk gdy się nimi potrząśnie. Następnie połóżcie jajka na stole i zakręćcie nimi. Które kręci się szybciej i dłużej?

(źródło: www.mamawdomu.pl)

Jak oddzielić żółtko od białka?
Do tego zadania potrzebne Wam będzie surowe jajko i plastikowa butelka. Jajko rozbijamy na talerzu. Nad jajkiem umieszczamy plastikową butelkę, lekko ją naciskamy by wypuścić powietrze, po czym zasysamy żółtko i szybko podnosimy butelkę do góry.

(źródło: www.mamawdomu.pl)

Jak zachowuje się jajko w solance?
Czy jajko potrafi pływać? Przekonajcie się sami.
Do przeźroczystego naczynia nalejcie wody do połowy jego wysokości. Następnie delikatnie włóżcie tam jajko. Co się dzieje? Jajko pływa czy tonie? A teraz wyjmijcie jajko z wody. Nasypcie do naczynia około 10-15 łyżek soli. Dokładnie wymieszajcie i delikatnie włóżcie jajko. Taka bardzo słona woda nazywana jest solanką, a jajko pływa po jej powierzchni. Znowu wyjmijcie jajko z wody i bardzo delikatnie (najlepiej po ściance) dolejcie wody do pełna. Chodzi o to, aby nowa niesolona woda, nie zmieszała się ze słoną wodą z dna. Teraz bardzo ostrożnie włóżcie jajko do wody – uważajcie, żeby nie zamieszać płynu w szklance (bo na dole jest słona woda, a na górze słodka – choć nie widzimy różnicy). Co się dzieje z jajkiem? Czy dopłynęło na dno? Jajko powinno zostać mniej więcej w połowie szklanki – na powierzchni słonej wody.

Wyjaśnienie:
Jajka toną gdy włożymy je do wody. Dzieje się tak dlatego, że jajko ma większą gęstość niż woda. Kiedy wsypujemy do wody sól, jajko unosi się na powierzchni wody, bo sól zwiększa gęstość wody tak, że solanka przewyższa gęstość jajka.

(źródło: www.mamawdomu.pl)

Jajko w occie
Do zrobienia tego eksperymentu potrzebne będzie pół szklanki octu i surowe jajko. Jajko włóżcie do szklanki z octem na 24 godziny. Po tym czasie będziecie mogli zaobserwować, że jajko nie ma skorupki. Warto przyjrzeć się jajku wnikliwiej używając latarki. Można spróbować delikatnie rzucić jajko na blat z niewielkiej wysokości (będzie odbijało się jak piłeczka) i zgniatać lekko w dłoniach.

Wyjaśnienie: Skorupka jaja jest twarda dzięki zawartości węglanu wapnia. Ocet wypłukał go, przez co skorupka stawała się miękka, aż całkowicie znikła.

(źródło: www.mamawdomu.pl)

5. Spróbujcie ułożyć wielkanocne jajo na podłodze. Użyjcie do tego swoich klocków 🙂

6. Karty pracy do wyboru.

(źródło: www.przedszkolankowo.pl, www.mama-bloguje.com)

7. Zabawa z klamerkami.

Do tej zabawy potrzebne Wam będą klamerki do prania. Karty należy wydrukować i porozcinać. Klamerkę przypinamy na kwadracie w kolorze pisanki/zajączka lub wzoru jaki się na nich znajduje.

(źródło: www.nauczycichlatac.blogspot.com)

8. Na zakończenie ułóżcie historyjkę obrazkową i opowiedzcie co się przydarzyło zajączkowi.

(źródło: „Mam 6 lat” E. Przyłubska, F. Przyłubski, K. Szypowska)

Okres przedświąteczny spędzamy na przygotowaniach do świąt. Zaangażujmy w nie także dziecko, niech ono też ma w nich swój udział. Przedszkolak nie umyje okien, ale może posprzątać jakąś zapomnianą szufladę z zabawkami, wytrzeć kurze czy pomóc przy pieczeniu ciasta 🙂 Warto poświęcić też czas na wspólne przygotowanie pisanek. Ozdabianie jajek (zarówno tych płaskich – z papieru, jak i przestrzennych) przyczyni się do rozwoju sprawności manualnej malucha oraz kreatywności. Pomysłów na ozdabianie jajek jest wiele, np.: malowanie, farbowanie, stemplowanie, oklejanie. Ciekawe, który z nich przypadnie do gustu Waszej rodzinie?

Joanna Szcześniak, Beata Kukieła, Justyna Jaśkiewicz