„Muzyka ludowa”- gr. I 29.04.20

Możliwość komentowania „Muzyka ludowa”- gr. I 29.04.20 została wyłączona

Witajcie, nasze starszaki! Piękna nasza Polska cała… i bardzo różnorodna. Każdy region naszego kraju słynie ze swoich strojów ludowych, tańców, a także różnych odmian języka. Dzisiaj poznamy kilka polskich tańców ludowych i … może spróbujemy kilku podstawowych kroków?

Na początek taniec kurpiowski „Depce konik” (zobaczcie jak tańczą go dorośli tancerze)

Słowa do piosenki są takie:

I. Depce konik, depce,
do stajenki nie chce,
żeby do Marysi,
poleciałby jeszcze.

II. W podwóreczku naszym
studzieneczka stoi.
Kto jedzie, to jedzie,
konika napoi.

III. Siwy konik, siwy,
uzdeczka jedwabna,
czy duża, czy mała
Kurpianeczka zgrabna.

Przy pierwszej zwrotce dzieci wyklaskują, przy drugiej – uderzają dłońmi o uda, a przy trzeciej – uderzają dłońmi o podłogę.
Albo: Dzieci biegają po sali z charakterystycznym wyrzucaniem nóg, zgiętych w kolanach, do tyłu, w rozsypce, po obwodzie koła, jedno za drugim. (w przedszkolu zatańczylibyśmy parami:)

A teraz klika tańców ludowych, których się nauczyliśmy w przedszkolu. Obejrzyjcie filmik, w którym przedszkolaki tańczą 3 znane nam tańce:

1. Ten taniec bardzo dobrze znacie i lubicie go tańczyć. Pochodzi on ze Śląska i nazywa się „Grozik” („Poszło dziewczę po ziele”)

2.  Drugi taniec też dobrze znacie. Też pochodzi on ze Śląska i nazywa się „Nie chcę cię znać” (inaczej „Zalotny”)

3. A pamiętacie, jak otrząsaliśmy się z błota? Trzeci taniec to „Szot” – z rejonu Warmii i Mazur.

Jednak najbardziej znane polskie tańce narodowe i ludowe to: polonez, mazur, krakowiak, oberek i kujawiak. Zobaczcie prezentację, jeśli chcecie dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Na końcu prezentacji będą zadania, które trzeba rozwiązać z mamą lub/i tatą.

A gdy jeszcze będziecie mieć siłę i będziecie ciekawi, zajrzyjcie na tę stronę: https://polalech.pl (zobaczycie tam polskie stroje ludowe i sprawdzicie swoją wiedzę w grach i zabawach).

Spójrzcie jeszcze na stroje ludowe najbliższe naszej okolicy, w województwie łódzkim (Polska dzieli się na 16 dużych części, są to województwa. My mieszkamy w woj, łódzkim, jego stolicą jest Łódź):

Już prawie na koniec – mamy dla Was kilka zagadek:

• Pytanie nietrudne,
niech każdy z was przyzna.
Jak się nazywa nasza ojczyzna?

POLSKIE SYMBOLE – plansze – Przedszkolankowo
• Powiewa, gdy wiatr się zerwie,
a na niej są biel i czerwień.

POLSKIE SYMBOLE – plansze – Przedszkolankowo
• Mieszka w górach wielki ptak,
to naszej Polski znak.

POLSKIE SYMBOLE – plansze – Przedszkolankowo
• Płynie od gór do morza,
przez Warszawę przepływa –
ta nasza najdłuższa rzeka.
A jak się nazywa? (Wisła)

POLSKIE SYMBOLE – plansze – Przedszkolankowo

Na koniec pokolorujcie strój opoczyński, wzór znajdziecie w Internecie:

Do końca tygodnia robimy karty pracy, cz. 2, strony: 38, 39, 40, 41

Udanej pracy! K. Ratajczyk & A. Bugajska