Jak pozbyć się strachu… 20.05.2020 r. – gr. III i IV

Możliwość komentowania Jak pozbyć się strachu… 20.05.2020 r. – gr. III i IV została wyłączona

Dzień dobry! Dziś kontynuujemy tematykę naszych wrażeń i uczuć. Poszukamy sposobów jak sobie radzić, kiedy odczuwamy trudne, nieprzyjemne emocje. Dzieci w wieku przedszkolnym są dość chwiejne emocjonalnie – mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy rzewnie płaczą, a za chwilę śmieją się do rozpuku. Nie rozumieją swoich emocji, dlatego należy z nimi rozmawiać, by wyjaśnić im ich odczucia. Bardzo istotne jest, by nie mówić, że przeżywane przez dziecko emocje są złe lub nieważne. Wiek przedszkolny to również okres buntu. To co mówią dorośli często budzi sprzeciw maluchów. Dzieci nie potrafią jeszcze odróżnić prawdy od fikcji, a ich wyobraźnia może sprawić, że zaczną nasilać się różnego rodzaju lęki.

1. Drogie przedszkolaki! Wskażcie na ilustracjach, które z emocji towarzyszą Wam dzisiaj. Mamy nadzieję, że wszyscy jesteście w dobrych nastrojach 🙂

(źródło: www.dzieckiembadz.blogspot.pl)

2. Jeżeli komuś z Was towarzyszą dzisiaj negatywne emocje, ta wesoła piosenka pomoże się z nimi uporać. Posłuchajcie i zaśpiewajcie.

„Na powitanie”
Na powitanie wszyscy razem,
Hip, hip, hura. 3x
Z całego serca pełnym gazem,
Witamy Was. 3x

3. „Krok do przodu, krok do tyłu”.
Do tej zabawy zaproście swoją rodzinę. Potrzebna Wam będzie kostka do gry planszowej. Wybrana osoba rzuca kostką i ustala kierunek ruchu – do przodu lub do tyłu. Pozostali uczestnicy zabawy robią tyle kroków ile oczek wypadnie na kostce. Osoba rzucająca kostką powinna wypowiadać taką oto rymowankę:

Ile kroków zrobić mam?
Kostka zaraz powie nam.

4. Posłuchajcie wiersza autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Przytul stracha”.

Przytul stracha
Strach ma strasznie wielkie oczy,
strasznym wzrokiem wokół toczy….
Lecz gdy go za uszkiem głaszczę,
w śmieszny pyszczek zmienia paszczę.

Coś dziwnego z nim się dzieje,
łagodnieje i maleje,
mruży swoje kocie oczy
i w ogóle jest uroczy!

Strach ma strasznie wielkie oczy,
strasznym wzrokiem wokół  toczy,
lecz ty dłużej się nie wahaj
i po prostu przytul stracha!

Spróbujcie odpowiedzieć na pytania dotyczące treści utworu:
– Co to jest strach?
– Kiedy strach się pojawia?
– Jak wygląda?
– Czy w ogóle ma wygląd?
– Co czujecie, gdy pojawia się strach?
– Czego się boicie?
– Co robicie, gdy pojawia się strach?
– Co możecie teraz zrobić?

5. Obejrzyjcie poniższy filmik, który w zabawny sposób ukazuje jak wygląda strach.

(źródło: www.youtube.pl)

6. Nazwijcie emocje przedstawione na zdjęciach. Które dziecko jest wystraszone?
Przy użyciu papierowych talerzyków stwórzcie własną „kolekcję” emocji.

(źródło: www.pinterest.com)

Więcej inspiracji:

(źródło: snapwidget.link)

7. Jak się czuje miś? Posłuchajcie piosenki i spróbujcie odgadnąć jaki nastrój towarzyszy misiowi.

(źródło: www.youtube.pl)

8. Gra planszowa „Minki”.

Zasady gry:
Na początku gracze ustawiają swoje pionki na polu „Start”. Potem na zmianę przesuwają swoje pionki o tyle pól, ile oczek wypadnie na kostce. Jeśli gracz zakończy ruch na polu z minką to sam musi zrobić podobną. Jeśli mu się uda może przesunąć się o 2 pola. Jeśli mina nie zostanie rozpoznana to nic się nie dzieje.

(źródło:www.debinski.edu.pl)

9. Karty pracy.

(źródło: www.dzieckiembadz.blogspot.com)

Karty z książeczek:
KP 30 (3 – latki) – kolorowanie według własnego pomysłu.
Praca z W 49 (4 – latki) – doskonalenie umiejętności manualnych i rozwijanie wyobraźni.

10. Obejrzyjcie bajeczkę z serii Miś Uszatek „Strach ma wielkie oczy”. Drodzy rodzice, wyjaśnijcie swoim dzieciom co oznacza powiedzenie zawarte w tytule bajki.

(źródło: www.youtube.pl)

11. Piosenka na pożegnanie.

„Na pożegnanie”
Na pożegnanie wszyscy razem,
Hip, hip, hura. 3x
Z całego serca pełnym gazem,