II GRUPA- 28.04.2020

Możliwość komentowania II GRUPA- 28.04.2020 została wyłączona

Witamy 🙂 Flagi przygotowane, a dziś kolejne zabawy- „Budujemy dom”.

1. Na początek zabawa matematyczna:

„Domy i domki” – ćwiczenia matematyczne.

• Otaczanie pętlami małych domów i dużych domów.

− Czym różnią się domy na karcie pracy?

• Porównywanie liczebności domów.

−  Jak bez liczenia możemy określić, gdzie jest więcej domów?

Karta pracy: Otocz czerwoną pętlą duże domy

2.  Wykonanie domów, domków z pudełek:

3. Piosenka „Mój dom”:

4. Wysłuchajcie wiersza czytanego przez mamusię/tatusia:

„Co to jest Polska?” Czesława Janczarskiego

– Co to jest Polska?-
Spytał Jaś w przedszkolu.
Polska- to wieś
i las,
i zboże w polu,
i szosa, którą pędzi
do miasta autobus,
i samolot, co leci
wysoko, na tobą.
Polska- to miasto,
strumień i rzeka,
i komin fabryczny,
co dymi z daleka,
a nawet obłoki,
gdy nad nami mkną.
Polska to jest także twój rodzinny dom.
A przedszkole?
Tak- i przedszkole,
i róża w ogrodzie
i książka na stole.

5.

6. Posłuchajcie legendy i odpowiedzcie na pytania:
Dawno, dawno temu żyli trzej bracia: Lech, Czech i Rus. Było im dobrze razem, ale pewnego dnia postanowili znaleźć nowe miejsca i tam wybudować domki. Zabrali swoje rodziny i wyruszyli w drogę. Postanowili się rozdzielić, aby żyć dalej jako sąsiedzi. Rus znalazł miejsce, gdzie było dużo gór i lasów. Spodobało mu się i tam został. Czecha zachwyciła szeroka rzeka – tam postanowił tam zamieszkać.
A Lech? – zapytacie. Cóż, on rozglądał się, bo chciał znaleźć wyjątkowe miejsce. Nagle zobaczył pięknego orła, który siedział w gnieździe na wysokim dębie. – Tu zostaniemy! – powiedział Lech. – Miejsce, gdzie mieszka taki ptak, musi być wspaniałe! Nam też będzie tu dobrze. Naszym godłem zostanie biały orzeł na czerwonym tle. I tak się stało, a kraj Lecha został nazwany Polską.

O czym opowiada legenda?
Czego szukali trzej bracia?

W legendzie była mowa o naszym godle państwowym – czy wiesz jak wygląda godło Polski?

7. Zabawa „Orzeł”.
Jesteś orłem 🙂 Poruszaj się po pokoju naśladując tego pięknego ptaka. Mamusia/tatuś będzie klaskać w dłonie, a ty naśladuj lot orła zgodnie z wyklaskiwanym rytmem: szybko lub wolno. Kiedy mamusia klaska wolno orzeł lata nisko (pochyl się), kiedy klaszcze szybko orzeł lata wysoko (biegaj na palcach).

8. „Sroczka”.

Mamusia/tatuś pobawi się z Tobą w zabawę, którą znały jeszcze Wasze prababcie: „Sroczka”Zapytaj rodziców o ich ulubione zabawy z dzieciństwa 😉

Sroczka kaszkę warzyła (mieszamy w rączce dziecka palcem jak w miseczce),
Dzieci swoje karmiła,
Temu dała na łyżeczce (dotykamy pierwszego paluszka dziecka, można go także złapać lub delikatnie zagiąć),
Temu dała na miseczce (drugi paluszek),
Temu dała na spodeczku (trzeci paluszek),
Temu dała w garnuszeczku (czwarty paluszek),
A dla tego nic nie miała (piaty paluszek).
Frrrr! Po więcej poleciała (naśladujemy rękami ruch skrzydeł ptaka).

9. „Znak” M. Łaszczuk

– Czy wiesz, jaki to znak:

w czerwonym polu biały ptak?

– Wiem – odpowiedział Jędrek mały –

to jest znak Polski: Orzeł Biały.

10.  Jeśli potrzebujesz ćwiczyć z Twoimi dzieckiem manipulację i koordynację wzrokowo-ruchową wykonaj: „Godło origami”:

Co będzie potrzebne ?

1 x kartka czerwonego papieru na godło,

koła z białego papieru (3 x Ø ok. 7,5 cm, 17 x Ø ok. 3,7 cm, 3 x Ø ok. 2,5 cm),

koła z żółtego papieru (6 x Ø ok. 2 cm ).

Wszystkie koła składamy na pół i naklejamy wg wzoru.

11.  Kilka kart pracy do wyboru:

Miłej zabawy 🙂

Czekamy na efekty Waszych prac 🙂

Kolejne zadanie dziś polega na tym, abyście poskładali w całość, pocięte na części zdjęcia różnych miejscowości w Polsce. Rozcinamy obrazki na cztery lub więcej części w zależności od tego, jakie zdolności ma nasz przedszkolak:

Wybierzcie sobie domek lub domki, które najbardziej Wam się podobają i je pokolorujcie kredkami albo farbami:

Ile jest domków większych a ile mniejszych?

Zastanawialiście się kiedyś kochani: Co by było, gdyby? Mam dla Was kilka ciekawych pytań. Jak myślicie:

Co by było, gdyby w miastach nie było ulic?

Co by było, gdyby domy unosiły się jak balony?

Co by było, gdyby w rzekach zamiast wody płynął sok pomarańczowy, albo inny ulubiony sok?

Pobawcie się teraz w to na co macie ochotę. Może chcecie się pobawić swoim domkiem z kartonu? Zachęcamy też do zabaw na świeżym powietrzu, jest piękna pogoda.

Jakie to szczęście, że mamy swoje domy. Czasem, gdy jest deszczowa pogoda, bardzo wieje lub jest duży mróz, my chowamy się do swoich domów. Tutaj jest bezpiecznie i w naszych domach jest nasze miejsce. Posłuchajcie, jak pewien kotek szukał schronienia:

A. Bugajska i D. Ziejewska