Zabawy dla gr.I – 15.04.20

Możliwość komentowania Zabawy dla gr.I – 15.04.20 została wyłączona

Witajcie, Kochani Przyjaciele Przyrody!

Dziś dalszy ciąg naszych zmagań przyrodniczych. Na początek posłuchajcie wiersza B. Szelągowskiej pt. O co drzewo prosi dzieci – apel drzewa

Witajcie drogie dzieci! Witajcie przyjaciele!
Chcę o coś was poprosić; nie zajmę czasu wiele.

Zapraszam was do parku. Was – razem z rodzicami.
Ale zapamiętajcie: „chodzimy alejkami”
Bo w parku pełno kwiatów: od wiosny do jesieni.
Nie wolno zrywać ich; Niech kwitną wśród zieleni.
Nie łamcie mi gałązek, bo to mnie bardzo boli. I liści nie zrywajcie, i nie zdzierajcie kory. Żegnajcie drogie dzieci! Żegnajcie przyjaciele!
I zawsze pamiętajcie: Szanować trzeba zieleń.

Rozmowa z dziećmi: O co drzewo prosi dzieci? Po co sadzimy drzewa? Jaka jest rola drzew?
– dostarczają tlen
– dostarczają pokarm dla ludzi i zwierząt
– drzewa zatrzymują zanieczyszczenia
Jakie znacie drzewa? (liściaste, iglaste) Gdzie rośnie ich najwięcej? (w lesie) Po co jest las?
 – las tłumi hałas
– las jest domem zwierząt
– las jest miejscem odpoczynku
Co można robić w lesie? (można odpoczywać, zbierać grzyby, jagody, spacerować).

Sprawdźcie, czy miałyście rację:-)

Zasiedzieliśmy się trochę, więc pora troszkę się poruszać. Pobawcie się w zabawę Wieje wiatr (z pokazywaniem)

Wieje, wieje, wieje wiatr i spadają liście z drzewa.

Listek tu, listek tam, jeszcze jeden, hop na dole.

Listek tu, listek tam, jeszcze jeden, bęc.

Nie możemy pojechać teraz do lasu, więc posłuchamy jego odgłosów (w pozycji siedzącej dzieci słuchają odgłosów leśnych, gdy usłyszą jakieś leśne zwierzę, poruszają się jak ono, naśladują odgłosy, itp.)

Pójdźcie na spacer w pobliżu domu – obserwujcie zmieniającą się przyrodę, przyjrzyjcie się mijanym drzewom. Jak one są zbudowane?

Jakie mają owoce?

Po powrocie wykonajcie pracę plastyczną Szczęśliwe drzewo. Możecie to zrobić na różne sposoby:

– stemplować korkiem liści na szkicu drzewa i namalować pień farbami plakatowymi,
– stemplować dłonią liści na koronie drzewa, uformować pień z szarego lub brązowego papieru
 – namalować farbami plakatowymi drzewo, nakleić zebrane w czasie spaceru liście na jego koronie

Po wykonanych pięknie zadaniach przyznajemy Wam odznakę przyjaciela lasu:

GRATULUJEMY!!!

K. Ratajczyk & A. Bugajska