„Kurka z podwórka” 15.04.2020 r. – gr III i IV

Możliwość komentowania „Kurka z podwórka” 15.04.2020 r. – gr III i IV została wyłączona

Witajcie kochane dzieci! Pewnie zastanawiacie się co dzisiaj ciekawego dla Was przygotowałyśmy 🙂 Mamy kilka propozycji, które na pewno przypadną Wam do gustu 🙂

1. Na początku zapraszamy do krótkiej gimnastyki 🙂

(źródło: www.youtube.pl)

2. A teraz posłuchajcie wiersza „Rodzinka z podwórka” D. Augsburg i odpowiedzcie na pytania.

„Rodzinka z podwórka”

Jestem kurka z podwórka
i stroszę piórka.
Jestem damą ze swego podwórka.
Wszyscy mnie podziwiają,
bo też jestem świetną mamą.
Idą zawsze za mną kurczaczki –
żółciutkie pisklaczki.
A kogucik zwinnie ziarnka wygrzebuje
i kurce je daje.
Bo kogut i kurka to rodzinka z podwórka.

O jakiej rodzince z podwórka była mowa w wierszu?
Jak nazywają się dzieci kury?
Gdzie mieszkają kury?

Podpowiedzią są dla Was zamieszczone obrazki.

(źródło: www.pixabay.com)

Na zakończenie podzielcie następujące wyrazy na sylaby: kura, kurczęta, kogut, kurnik. Ile sylab mieści się w każdym z wyrazów?

3. „Zagubione jajka”
Do zabawy potrzebne będą sylwety trzech kur, słomki oraz kuleczki z papieru, które posłużą jako jajka.

Kury zgubiły swoje jajka i nie mogą ich znaleźć. Policzcie ile jest kur. Przenieście po jednym jajku dla każdej kury. Czy każda kura odnalazła swoje jajko?

(źródło: www.miastodzieci.pl)

4. Policzcie ile jajek zniosły kury. Czy komuś z Was udało się policzyć aż do dziecięciu?

(źródło: www.coloringp.com)

5. Drodzy Rodzice! Przeczytajcie dzieciom wiersz  pt. „Kurczątko” E.M. Minczakiewicz, jednocześnie rysując na kartce kurczaka według poleceń znajdujących się w nawiasach.

„Kurczątko”

Kurczątko z jajeczka się urodziło …  (Rodzic rysuje owal jako jajko)
Główkę wychyliło,                                (Rodzic rysuje z boku koło jako głowę)
na dwie nóżki skoczyło.                      (Rodzic na dole dorysowuje dwie kreski jako nogi)

A teraz poproście by dzieci powtarzały za wami treść wiersza i wykonywały następujące czynności:

Kurczątko z jajeczka się urodziło …  (Dzieci przykucają, robią nad głową daszek z rąk)
Główkę wychyliło,                                (Dzieci rozchylają ręce i wychylają głowy)
na dwie nóżki skoczyło.                      (Dzieci podskakują)

6. „Kto mieszka w jajku?”
Drogie dzieci! Przyjrzyjcie się poniższym obrazkom. Czy wiecie czyje to jajka?

Na pierwszym obrazku znajdują się jajka kurze, natomiast na drugim przepiórcze. Spróbujcie je porównać. Czy widzicie jakieś różnice?
A teraz podzielcie wyraz jajo na sylaby.

Z zaprezentowanych jaj może wykluć się mały kurczaczek lub mała przepiórka.

(źródła: www.3obieg.pl, www.zoozom.ru)

A teraz przypomnijcie sobie jak wygląda mama małego kurczaka i zobaczcie jak wygląda mama małej przepiórki.

(źródło: www.pixabay.pl)

7. Karty pracy.
Wybierzcie jedną kartę pracy i wyklejcie kółka kulkami z plasteliny używając odpowiednich kolorów.

(źródło: materialesedutativosmaestras.com)

8. Na zakończenie obejrzyjcie bajeczkę pt. „Reksio detektyw”. Miłego oglądania 🙂

(źródło: www.youtube.pl)

Joanna Szcześniak, Beata Kukieła, Justyna Jaśkiewicz