Uczymy się wyrażać emocje… 21.05.2020r.- gr.III i IV

Możliwość komentowania Uczymy się wyrażać emocje… 21.05.2020r.- gr.III i IV została wyłączona

Witajcie w czwartek 21 maja 🙂

Sądzimy że dzisiaj wszyscy spotykamy się w dobrym humorze, a nawet jeżeli teraz jeszcze komuś humor nie dopisuje zaraz pomożemy mu to zmienić. Dlatego na dobry początek proponujemy Wam dwie zabawy, które dzieci znają z przedszkola, a rodzice pamiętają ze swojego dzieciństwa.  Są to:

1. „Nie chcę cię znać”

Nie chcę cię, nie chcę cię, nie chcę cię znać. (rodzic z dzieckiem stojąc naprzeciw siebie idą w tył i machają ręką w geście „pa, pa”)
Choć do mnie, chodź do mnie, rękę mi daj. (podchodzimy do siebie wykonując gest nawoływania)
Prawą mi daj, lewą mi daj i już się na mnie nie gniewaj. (podajemy sobie ręce na krzyż zgodnie    z piosenką i kręcimy się w kółeczko)

2. „Dwóm tańczyć się zachciało”

Dwóm tańczyć się zachciało, zachciało, zachciało, (kręcimy się w parze)
Lecz im się nie udało fari, fari, fara
Kłócili się ze sobą , ze sobą, ze sobą. („szarpiemy” rękami)
Ja nie chcę tańczyć z tobą fari, fari, fara. (oddalamy się)
Poszukam więc innego, innego, innego (każdy tańczy sam)
Do tańca zdolniejszego fari, fari, fara.
Zatańczmy dziś wesoło, wesoło, wesoło (tańczymy w parze)
Niech się rozchmurzy czoło fari, fari fara.

Po skończonej zabawie można zapytać dziecko, która zabawa bardziej im się podoba, która ma lepszy nastrój, jaka lepiej nadaje się do tańca.

3. „Wesoły obrazek” – zachęcamy teraz do wyrażenia swoich emocji poprzez malowanie farbami. Inspiracją do malowania będzie utwór A. Vivaldiego Cztery pory roku – Wiosna. Prosimy o przygotowanie farb w kolorach podstawowych (czerwony, żółty, niebieski), brystolu i wacików kosmetycznych. Dziecko słuchając muzyki maluje za pomocą wacików to co czuje. Mile widziane zdjęcia waszej twórczości.

4. „Policz dźwięki” – rodzic gra na dowolnym instrumencie albo klaszcze, a dziecko liczy zagrane dźwięki i kładzie przed sobą tyle liczmanów ile dźwięków usłyszy. (Proponujemy liczbę dźwięków od 1 do 6. Liczmanami mogą być fasolki, makaron, zakrętki lub inne dowolne. Zabawę powtarzamy kilka razy, za każdym razem gramy inną ilość dźwięków).

5. „Emocje towarzyszą nam w każdej chwili”. Czasami nie potrafimy ich nazwać i wytłumaczyć naszego zachowania. Pomoże nam w tym Ubu – mały kosmita w bajce o emocjach.

6. Jeżeli czasem mamy gorszy dzień to piosenka – „Jak się pozbyć złych emocji” podpowiada jak można to zmienić.

7. Czas na relaks, czyli na masażyk. Najpierw rodzic masuje dziecko a potem zamieniamy się rolami.

List do babci

Kochana babciu (Piszemy palcem na plecach dziecka).
KROPKA (naciskamy plecy w jednym miejscu)
Piszę Ci, że mamy w domu kotka (kontynuujemy pisanie).
KROPKA.
Kotek chodzi (kroczymy palcami).
kotek skacze („skaczemy”, opierając dłoń na przemian na przegubie i palcach),
kotek drapie (delikatnie drapiemy dziecko po plecach),
kotek chrapie (opieramy na nich głowę i udajemy chrapanie).
I choć straszny z niego psotek (łaskoczemy dziecko po plecach)
bardzo fajny ten mój kotek (przytulamy dziecko).

(źródło: https://loogomowa.pl/)

8. A teraz propozycja gry planszowej dla całej rodziny, która pozwoli nam lepiej się poznać.

9. Popatrz i spróbuj dopasować odpowiednią buźkę do danej sytuacji (można wydrukować lub wskazać na ekranie komputera).

(źródło obrazków: https://pl.pinterest.com/)

10. Propozycje różnych kart pracy do wyboru.
(źródło: https://pl.pinterest.com/)

11. Na zakończenie prośba dziecka do rodziców.

• Pomóż mi zrozumieć to co dzieje się wokół mnie oraz jakie emocje odczuwam.
  • Spróbuj zrozumieć co się ze mną dzieje. Tak samo jak dorośli mam swoje powody.
  • Wyrażam swoje emocje tak jak potrafię: krzykami, płaczem, narzekaniem… Naucz mnie innych sposobów!
  • Pomóż mi lepiej panować nad moimi emocjami, tak bym nie przekraczał pewnych granic.
  • Jeśli nie potrafisz znaleźć rozwiązania mojego problemu, pokaż mi inne drogi bez nakłaniania mnie do wybrania konkretnej z nich.
  • Przede wszystkim, okazuj mi mnóstwo miłości i współczucia!

(źródło: https://pieknoumyslu.com/)

Życzymy Wam miłego dnia