Symbole narodowe – flaga… 07.05.2020 r. – grupa III i IV

Możliwość komentowania Symbole narodowe – flaga… 07.05.2020 r. – grupa III i IV została wyłączona

Witajcie Kochani w czwartek 7 maja! Na dzisiejszych zajęciach poznacie jeden z symboli narodowych jakim jest flaga Polski. Zapraszamy do wspólnej aktywności 🙂

1. Zacznijmy od krótkiej rozgrzewki 🙂

(źródło: www.youtube.pl)

2. Posłuchajcie wiersza pt. „Barwy ojczyste” autorstwa Czesława Janczarskiego”.

Barwy ojczyste

Powiewa flaga,
gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze
biel jest i czerwień.
Czerwień to miłość,
biel – serce czyste.
Piękne są nasze
barwy ojczyste.

Flaga jest znakiem rozpoznawczym, symbolem państwa.  Flaga Polski to prostokątny płat tkaniny w barwach biało czerwonych. Kolory polskiej flagi nie są przypadkowe i nawiązują do ważnych wartości oraz do historii.  Biel jest symbolem czystości, natomiast czerwień oznacza krew, waleczność i ogień. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodziliśmy 2 maja. Jest to jedno z najmłodszych polskich świąt narodowych.

(źródło. www.przedszkolankowo.pl)

3. Nasza stolica.
Czy wiecie jakie miasto jest stolicą Polski?
Stolicą Polski jest Warszawa.

(źródło: www.przedszkolankowo.pl)

Stolica to miasto w którym siedzibę mają władze kraju.
Warszawa jest największym miastem w Polsce. Mieszczą się tam siedziby najwyższych władz państwowych. Nasza stolica jest jest centrum naukowym i kulturalnym Polski. Jest tu wiele uczelni, teatrów, kin, miejsc rozrywki, parków oraz ogród zoologiczny.
Warszawa jako jedyne miasto w Polsce ma metro, czyli podziemną kolej. Nasza stolica cały czas się rozrasta. Budowane są nowe domy, wysokie wieżowce, a także powstają tu kolejne osiedla mieszkaniowe. W Warszawie są piękne zabytki, wiele muzeów i pomników.

(źródło: www.edukator.pl)

Wskażcie na mapie naszą stolicę.

A oto najbardziej znane miejsca w Warszawie. Czy ktoś z Was był w stolicy i widział te miejsca?

Zamek Królewski – to historyczne miejsce, siedziba królewskiego dworu. To właśnie tutaj uchwalono Konstytucję 3 maja.

Stare Miasto – to tętniące życiem centrum turystyczne stolicy. Jego serce stanowi Rynek Starego Miasta.

Pałac Kultury i Nauki – pałac jest najwyższym budynkiem w Warszawie i całej Polsce. To najbardziej rozpoznawalny budynek w stolicy. Widać go niemal z każdego miejsca w Warszawie.

Warszawska Syrenka  – to herb oraz jeden z symboli Warszawy.

Łazienki – to letnia rezydencja króla Stanisława Augusta. Tworzą ją zabytki i historyczne ogrody.

Grób Nieznanego Żołnierza – grób znajduje się na placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Czci pamięć poległych w walce o niepodległość.

(źródło: www.otowarszawa.pl, www.lazienkikrolewskie.pl, www.wikipiedia.pl)

4. A teraz posłuchajcie uważnie legendy „Wars i Sawa” autorstwa Wandy Chotomskiej.

Odpowiedzcie na pytania dotyczące treści legndy:
– Jak miał na imię rybak
– Jak miała na imię dziewczyna, którą postanowił uratować rybak?
– Jak wyglądała dziewczyna?
– Co straszyło rybaka?
– Co Wars dostał od dziewczyny?
– Jakie miasto założyli Wars i Sawa?
– Nad jaką rzeką powstało miasto Warszawa?

5. Czy wiesz, że…?

Najdłuższą rzeką w Polsce jest Wisła.

Najwyższe góry w Polsce to Tatry.

Nasze morze to Morze Bałtyckie.

Waluta naszego kraju to złoty.

Hymn Polski to „Mazurek Dąbrowskiego”

Najważniejszym dokumentem w naszym kraju jest Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej.

(źródło: www.przedszkolankowo.pl)

6. Wykonajcie zadania opisane na kartach ruchowych.

(źródło: www.dzieckiembadz.pl)

7. Karty pracy do wyboru.

(źródło: www.panimonia.pl, www.dzieckiembadz.pl)

8. Zadania z książeczek.
3 – latki – karta pracy 26 – Pokolorujcie flagę Polski zgodnie ze wzorem
4 – latki – karta pracy z teczki – Wytnijcie flagę i przymocujcie do niej plastikową rurkę. Następnie wytnijcie godło i przylejcie je w widocznym miejscu w swoim pokoju.

9. Na zakończenie i utrwalenie zrelaksujcie się przy piosence 🙂

(źródło: www.youtube.pl)

Pamiętajcie o spacerku i zabawie na podwórku 🙂

Miłego dnia!