LOGOPEDA- 08.05.2020

      Możliwość komentowania LOGOPEDA- 08.05.2020 została wyłączona

Witajcie😀.

Poćwiczyliśmy słuch, a dzisiaj się zajmiemy percepcją wzrokową, czyli będziemy usprawnić naszą spostrzegawczość i nie tylko. Najpierw trochę teorii dla przybliżenia tematu.

Percepcja wzrokowa – dlaczego jest ważna i jak ją ćwiczyć?

Percepcja wzrokowa pozwala zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Gdy nie jest odpowiednio dobrze rozwinięta, dziecko w wieku szkolnym ma problem z grami zespołowymi, nie orientuje się w otoczeniu, źle ocenia odległości. Ma także problemy z nauką czytania, pisania i liczenia, co zwiastuje olbrzymie kłopoty w szkole. Jak zatem ją ćwiczyć?

 

Co to jest percepcja wzrokowa?

Percepcja wzrokowa jest zdolnością do rozpoznawania i różnicowania bodźców wzrokowych, które znajdują się w polu widzenia człowieka. Bodźce te są interpretowane w zależności od doświadczeń. Nie chodzi więc o samą zdolność widzenia, ale o przetwarzanie przez mózg tego, co widzimy.

Objawy zaburzenia percepcji wzrokowej

Pierwsze symptomy nieprawidłowości można zauważyć już u małych dzieci. Maluch z zaburzeniami percepcji wzrokowej nie patrzy na zabawki, nawet jeśli trzyma je w ręku, nie interesuje się nimi, nie układa klocków czy obrazków. Dziecko takie nie śledzi ruchu przedmiotów, ma niskie napięcie mięśniowe i wyraźnie opóźniony rozwój ruchowy oraz kłopoty z samodzielną obsługą. Kurczowe trzymanie się poręczy na schodach, niechęć do gier ruchowych czy zaburzona orientacja w przestrzeni także mogą być pierwszymi symptomami zaburzeń.

Warto obserwować także starsze dzieci, zwłaszcza te, które mają problem z odczytaniem drobnego druku albo czytające wolniej niż rówieśnicy. Dzieci z zaburzeniami percepcji wzrokowej przechylają głowę lub nierówno układają zeszyty i książki podczas pisania i czytania. Często też trą oczy lub zamykają jedno z nich, a także wolno, często też błędnie, przepisują znaki z tablicy. Dzieci takie mają również problem z rozróżnianiem kolorów i słabą orientację w terenie.

Usprawnianie percepcji wzrokowej

Nie trzeba zauważać symptomów zaburzenia u dziecka, żeby rozpocząć ćwiczenia usprawniające pamięć, spostrzegawczość wzrokową czy poprawiające koordynację wzrokowo-ruchową. Nawet podczas zwykłej zabawy z maluchem, można robić to łatwo i skutecznie.

  1. Ćwiczenia na percepcję wzrokową

Układanie wszelkich figur, kształtów to doskonały trening percepcji wzrokowej. W tym celu można posłużyć się klockami, które mają różne kolory, wzory i które można dowolnie układać. Najpierw rodzic może ułożyć trzy różne figury (każdą w jednym kolorze), a zadaniem dziecka jest powtórzenie wymyślonego przez opiekuna kształtu.

  1. Ćwiczenia usprawniające pamięć

Rodzic układa wzór, a następnie pozwala dziecku się mu przyglądnąć na przykład przez 20 sekund. Wzór po tym czasie należy zakryć, a dziecko musi go odtworzyć. Świetnym ćwiczeniem jest też składanie pociętych obrazków lub układanie puzzli czy układanek. Przy małych dzieciach można wykorzystać drewniane zabawki. Treningiem pamięci, który jednocześnie jest ćwiczeniem kreatywności i rytmu, muzycznego, może być także zapamiętywanie rymowanych wierszyków czy tekstów piosenek.

  1. Ćwiczenia percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo-ruchowej

Motywacją do ćwiczeń percepcji wzrokowej może być nawet zwykły spacer. Dziecko może wskazywać na elementy znajdujące się w danej przestrzeni, na przykład pokazać, który samochód jest bliżej, a który dalej. Może też skakać po rozrysowanej na chodniku planszy, podobnej do tej do gry w klasy. Na planszy warto umieścić strzałki: w prawo, w lewo, do przodu, do tyłu, w górę. Dziecko skacze i uczy się pojęć związanych z kierunkami.

Fajne ćwiczenia facebook.com/groups/654025575395337/permalink/683959049068656/