Moja miejscowość … 05.05.2020r – gr. III i IV

Możliwość komentowania Moja miejscowość … 05.05.2020r – gr. III i IV została wyłączona

Dzień dobry wszystkim. Na powitanie wszyscy się uśmiechamy, tupiemy, klaszczemy i… siadamy. Wczoraj rozmawialiśmy o domach, a dzisiaj wyjdziemy z własnego podwórka troszkę dalej, aby poznać naszą małą ojczyznę – Szczerców. Będziemy też liczyć
i rozpoznawać figury geometryczne.

1. Zabieramy Was na spacer – niestety tylko wirtualnie. Popatrzcie na zdjęcia.
Czy rozpoznajecie co na nich jest?, Czy znacie te miejsca?

(źródło: http//szczercow.pl)

(źródło: www.ebelchatow.pl)

(źródło: www.polskaniezwykla.pl)

(źródło: https://mapy.eholiday.pl)

(źródło: https://belchatow.naszemiasto.pl/)

Jeżeli udało Wam się rozpoznać miejsca na zdjęciach to brawo – jesteście bacznymi obserwatorami, jeżeli nie to z pewnością pomogą Wam w tym rodzice. Nazwijcie je razem.
Jak wrócimy do przedszkola, wybierzemy się na prawdziwy spacer i zobaczymy je z bliska,
bo znajdują się w Szczercowie.

SZCZERCÓW  – to miejscowość, w której mieszkamy, tutaj jest nasze przedszkole, to jest nasza MAŁA OJCZYZNA.

2. Drodzy rodzice zapytajcie teraz swoje dziecko, czy wie gdzie mieszka, jeżeli nie wie powiedzcie mu, niech postara się zapamiętać miejscowość, nazwę ulicy i numer domu. Jednocześnie trzeba dziecku uświadomić, że nie mówimy gdzie mieszkamy nikomu obcemu, ale gdyby kiedyś się zdarzyło, że dziecko się zgubi może o tym powiedzieć policjantowi lub pracownikowi Staży Gminnej.

3. Prosimy o przeczytanie wierszyka:

Kolorowe miasteczko
Danuta Gellnerowa

Nad kolorową rzeczką
Jest kolorowe miasteczko.
Domy są w nim zielone,
A dachy ciemnoczerwone.
Koty – niebieskie,
Pomarańczowe są pieski,
A gęsi, barwne jak pawie,
Pływają po kolorowym stawie.
A gdzie jest takie miasteczko?
Nad kolorową rzeczką.

Pytania po wysłuchaniu wierszyka:

• Gdzie znajdowało się miasteczko?
  • Jakie kolory miały domy i ich dachy?
  • Jakie były tam zwierzęta?
  • Jakiego koloru były tam koty i psy?

4. Czy domy na obrazku pasują do opisu z wierszyka? – (Domy są w nim zielone, a dachy ciemnoczerwone.)

• Policz domki
  • Spróbuj policzyć okna
  • Czy więcej jest okien, czy drzwi?
  • Czego jest tyle samo?

5. Rozmawialiśmy już wcześniej o figurach, czy potrafisz je nazwać?

6. Pokaż na obrazku i policz wszystkie trójkąty:

7. Teraz wykonaj zadanie z książeczki – 3 – latki

• Plac zabaw trzylatek karty 2 str. 25
  • Dla 4 – latków propozycja wykonania dowolnego obrazka z mozaiki geometrycznej można wykorzystać podpowiedzi:

8. Czy umiesz już samodzielnie narysować domek? Obejrzyj filmik:

Jeżeli już wiesz jak narysować domek, spróbuj to zrobić i pokoloruj go tak jak dom , w którym mieszkasz, poproś rodziców aby napisali na nim  numer Twojego domu i postaraj się go zapamiętać.

9. Pora wyjść na dwór. Zanim to zrobisz obejrzyj Wędrówki Skrzata Borówki , który zaprasza nas dzisiaj do ogrodu. Może w swoim ogrodzie spotkasz kogoś o kim opowiada Borówka?

Na dzisiaj to już wszystko. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas.

Beata Kukieła, Justyna Jaśkiewicz, Joanna Szcześniak