LOGOPEDA- 04.05.2020

      Możliwość komentowania LOGOPEDA- 04.05.2020 została wyłączona

Majówka za nami😀.

A dzisiaj zabieram Was na wyprawę w kosmos. Przesyłam karty pracy związane z globalnym czytaniem. Obrazek plus podpis-Waszym zadaniem jest wykreślić lieterki danego wyrazu. Miłej zabawy👍.

A czym jest globalne czytanie?

Podczas czytania globalnego dziecko poznaje i nazywa cały wyraz, nie wnikając w jego strukturę i nie znając liter. W rzeczywistości czytanie globalne stosują Wasze maluchy od wczesnego dzieciństwa. Dzieci „odczytują” nazwy na reklamach, pudełku z jogurtem, tytuł na ulubionej książeczce. I wcale nie przeszkadza im w tym nieznajomość liter.

Postrzegają bowiem zapis graficzny wyrazu jako całości, tak jakby patrzyły na budowlę z klocków lego bez uświadamiania sobie – póki co– że składa się ona z poszczególnych klocków. My, dorośli, także odczytujemy w ten sposób znaczenie piktogramów, czyli obrazków symbolizujących różne treści.

Demonstrując dziecku plansze z wyrazami sprawiamy, że zapamiętuje ono ich wygląd, kojarzy z nazwą, a że potencjał intelektualny maluchów jest olbrzymi, szybko przyswaja sobie treść wielu plansz.

Jeśli chcecie poznać szczegóły tej metody, odsyłam Was do linku https://czytanieglobalne.edu.pl/czytanie-globalne/co-to-takiego.