Wypieki kulinarne 19.03.2020- gr.IV

Możliwość komentowania Wypieki kulinarne 19.03.2020- gr.IV została wyłączona

Wszyscy są? Witam Was

Zaczynamy, już czas.

Jestem ja, jesteś Ty, raz, dwa, trzy.

Witamy w czwartek 19 marca. Dzisiaj chcemy wam zaproponować pieczenie ciasteczek, ale zanim opowiemy co i jak najpierw kilka słów do Was kochani rodzice:

Wielu dorosłych w dzieciństwie nie miało dostępu do komputera, natomiast w dzisiejszych czasach urządzenia elektroniczne są wszechobecne. Dzieci muszą się w związku z tym zmierzyć z wyzwaniami, które poprzednim pokoleniom były obce. Choć korzystanie z laptopa, tabletu czy smartfonu może być przyjemne i wygodne, nie zawsze ma pozytywny wpływ na życie, a dla małych dzieci może nawet być szkodliwe. Niestety, nieprzerwany dostęp do internetu i nieustanne korzystanie z telefonu sprawiają, że rodzice, którzy często wracają do domu dość późno, nawet w czasie spędzanym z dzieckiem nie poświęcają mu całej swojej uwagi. Wydaje się, że odebranie telefonu czy odpisanie na mail nie jest niczym złym, jednak maluch raczej nie czuje się najlepiej, kiedy mama czy tata co chwila przerywają zabawę z nim. Może on też zapominać, o czym przed chwilą mówił (ma mniejszą zdolność koncentracji uwagi niż dorośli). Tymczasem wspólne spędzanie czasu i rozmowy są bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju. Kilkuletnie dziecko nie potrzebuje dostępu do sprzętu elektronicznego. Oglądanie kreskówek sprawia, że nie ma ono ochoty, by podejmować wysiłek – taka rozrywka nie wymaga większego zaangażowania. Ekrany mogą powodować problemy ze wzrokiem, a niewłaściwa pozycja – wady postawy. Dzieci nie korzystające z tabletów, smartfonów czy komputerów są spokojniejsze, lepiej śpią, są bardziej sprawne fizycznie i mniej narażone na uzależnienie od mediów. (materiały dla rodziców, WSiP, Plac Zabaw)

A teraz do dzieła. Pozornie banalne działanie kulinarne – przygotowanie ciasteczek ma wiele ukrytych zalet pod warunkiem, że to dzieci będą wykonywały pracę, a Wy drodzy rodzice będziecie ich dyskretnymi pomocnikami.

• Przygotowanie ciasta to wspaniałe ćwiczenie sensoryczne pozwalające doświadczyć różnych faktur, konsystencji, temperatury (zimne masło), zapachów
  • Ćwiczenie manualne dla dłoni – wzmacnianie mięśni, praca paluszków
  • Wiara we własne możliwości – zrobiłem, dałem radę, potrafię
  • Radość z bliskości, bycia razem, możliwości wspólnego działania
  • Rozwijanie kreatywności, wyobraźni – mogę tworzyć wg własnego pomysłu
  • Okazja do wprowadzania i wdrażania do przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas pracy w kuchni – dziecko powinno wiedzieć, że jest to obszar, w którym nie może działać zupełnie samodzielnie, a jedynie pod opieką dorosłych
  • Efekt naszej pracy zanim przeznaczony zostanie do konsumpcji może być uprzednio wykorzystany do działań edukacyjnych: przeliczania, grupowania wg wielkości
    i kształtu, układania rytmów i wzorów, tworzenia zbiorów

Zanim rozpoczniemy pieczenie ciasteczek możemy przeczytać dziecku krótki wierszyk
pt; „Smakołyki”  i  zapytać dziecko o czym był wierszyk?; Czy domyśla się jakie będziemy mieli dziś zadanie  do wykonania? Następnie zapraszamy dziecko do przygotowania wspólnych ciasteczek.

„Smakołyki”

jest kwadracik, są kółeczka.

Kształtów różnych jest bez liku,

wszystkich słodkich smakołyków!

Od zapachów cieknie ślinka,

od patrzenia każda minka,

uśmiechnięta robi się,

bo już wie, że zaraz zje

pyszne, smaczne rarytasy

i wypieki pierwszej klasy!

Jest energii jakoś więcej,

dobry humor przyszedł prędzej –

to zasługa jest słodkości –

więc korzystaj z tych pyszności,

lecz najlepiej nie z kupionych,

a przez siebie przyrządzonych.

Są wyborne i wiesz z czego 🙂

Więc na zdrowie i… smacznego!

(źródło: http://wierszyknazyczenie.blogspot.com)

Do wykonania naszych ciasteczek przygotowujemy:

• 300 gram mąki pszennej
  • 150 gram zimnego masła
  • 3 żółtka
  • 3 łyżki kwaśnej śmietany
  • Cukier waniliowy
  • Pół łyżeczki proszku do pieczenia
  • Dowolny aromat

QUIZ KULINARNY

1. Co jest głównym składnikiem w szarlotce/ jabłeczniku?
  • Czekolada
  • Kakao
  • Jabłka
  • Orzechy
  1. Na czym smażymy np. placki lub kotlety?
  • Na garnku
  • Na czajniku
  • Na lodówce
  • Na patelni
  1. Do przygotowania której potrawy potrzebujemy drożdży?
  • Zupy pomidorowej
  • Tortu czekoladowego
  • Pizzy
  • Frytek
  1. Co jest głównym składnikiem białej masy, która znajduje się w serniku?
  • Twaróg
  • Bita śmietana
  • Budyń śmietankowy
  • Lody
  1. Jaki składnik czekolady sprawia, że jest koloru brązowego?
  • Budyń
  • Kakao
  • Mąka
  • Cukier
  1. Czym możemy słodzić zamiast cukru?
  • Solą
  • Mąką
  • Miodem
  • Żadną z tych rzeczy nie da się posłodzić potrawy
  1. Czego na pewno nie użyjemy do nalewania zupy?
  • Małej łyżeczki
  • Dużej łyżki
  • Widelca
  • Chochli
  1. Co przechowujemy w lodówce?
  • Cukier
  • Jogurt
  • Sól
  • Mąkę
  1. Które warzywo sprawia, że płaczemy podczas jego krojenia?
  • Marchew
  • Ziemniak
  • Cebula
  • Czosnek
  1. Jak nazywa się osoba, która gotuje w restauracji?
  • Policjant
  • Strażak