SPOTKANIE Z ALPAKAMI- II GRUPA

      Możliwość komentowania SPOTKANIE Z ALPAKAMI- II GRUPA została wyłączona

Alpaki są zwierzętami stadnymi, które hodowane są w całej Ameryce Południowej. Zazwyczaj jednak żyją w umiarkowanych warunkach w Andach południowego Peru, zachodniej Boliwii, Ekwadoru i północnego Chile .Wyglądem przypominają nieco wielbłądy i lamy. Przodkiem Alpak jest południowoamerykański roślinożerny ssak parzystokopytny najmniejszy przedstawiciel rodziny wielbłądowatych: wikunia.

Te wszystkie ciekawostki dzieci z grupy II poznały w dniu 13.06.2023 r. na spotkaniu z Alpakami. Z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści o Alpakach. Dowiedziały się również podczas spotkania, iż Alpaki posiadają trzy żołądki i trzy powieki, mają różne odcienie futerek . Z sierści Alpak pozyskujemy włóczkę do różnorodnych wyrobów.

Przedszkolaki mogły samodzielnie nakarmić Alpaki i pogłaskać ich futerka.

Okazuje się, że poprzez uczestnictwo w zajęciach z Alpakami stymulowane są zmysły: słuchu, wzroku, dotyku, doskonali się sprawność ruchowa dzieci, rozwija samodzielność, obcowanie z nimi generuje dużo pozytywnych emocji.

Poprzez takie spotkania uwalniają się endorfiny i obniża się poziom stresu. Sprawując opiekę nad alpaką, dziecko uczy się odpowiedzialności i empatii. Głaskanie i przytulanie alpak pomaga dzieciom rozluźnić się i otworzyć. Wspomaga budowanie samooceny i pewności siebie

Alpaki uczestniczą również w zajęciach z dziećmi i osobami z niepełnosprawnościami, z autyzmem, z mózgowym porażeniem dziecięcym, z zaburzeniami integracji sensorycznej wspomagając terapię i rehabilitację oraz korzystnie wpływając na psychikę i zdrowie.

ANNA SMOLAREK