„Mieszkamy na Ziemi” – 12.04.21 – gr. I i II

      Możliwość komentowania „Mieszkamy na Ziemi” – 12.04.21 – gr. I i II została wyłączona

Witajcie, Kochani!

Mamy nadzieję, że w wolne dni dużo bawiliście się na świeżym powietrzu.

W tym tygodniu będziemy rozmawiać o kosmosie. Czy wiecie, że w nim mieszkamy? A czy wiecie, jak nazywa się nasza planeta? Tak, to jest Ziemia!

1. Jeśli macie w domku albumy albo książki przedstawiających kosmos, możecie je obejrzeć razem z rodzicami i poszukać zdjęć lub ilustracji planet, gwiazd, itp.

2. Zapraszamy Was do porannej podróży po planetach:

https://youtu.be/SCMAcaNwGwo

3. Posłuchajcie opowiadania Sen Adasia, a potem poszukajcie z rodzicami naszej planety w atlasie lub na globusie.

Mały Adaś lubi wieczorem oglądać niebo. Przed zaśnięciem patrzy w okno i podziwia świecące na ciemnym niebie gwiazdy. Pewnego wieczoru bardzo długo nie mógł zasnąć. Zamknął oczy i wydawało mu się, że wyrusza w daleką podróż. Uniósł się w powietrze i zobaczył z góry naszą planetę Ziemię. Podziwiał błękitne wody mórz i oceanów, białe plamy śniegu i lodu. Ale najbardziej podobały mu się miejsca zielone. Były to łąki i lasy. Łąka, po której chodził wyglądała zupełnie inaczej niż ta widziana z wysokości. Adaś przyglądał się wszystkiemu co jest wokół. na Ziemi jest woda i powietrze, a tego potrzebują do życia ludzie, zwierzęta i rośliny. Jest jeszcze coś, dzięki czemu istnieje życie na Ziemi. To Słońce – ogromna gwiazda, która daje Ziemi ciepło i światło. Adaś często w nocy widział Księżyc. Zastanawiał się jak wyglądają jego mieszkańcy. Okazało się, że Księżyc jest najbliższym sąsiadem Ziemi, ale na Księżycu nie ma wody ani powietrza. Nie mogą więc tam żyć istoty podobne do człowieka. Chyba, że… Nagle Adaś otworzył oczy i zobaczył, że jest w swoim pokoju, a przez okno wpada światło księżyca. Adaś poczuł, że jest bardzo senny. do pokoju weszła mama, przykryła go mięciutką kołderką i powie-działa: „kolorowych snów”.

4. Rozmowa na temat opowiadania.

5. Mój sen – opowiadanie twórcze dzieci. Dzieci opowiadają swoje sny lub co chciałyby, żeby im się przyśniło.

6. Czy wiesz, że… (kilka ciekawostek o Ziemi)
Ziemia to trzecia planeta od Słońca.

Z kosmosu widać na niej niebieskie oceany i morza oraz zarysy lądów.

Na Ziemi jest dużo więcej wód niż lądów, dlatego naszą planetę nazywamy Błękitną Planetą. Powszechnie wiadomo, że oceany istnieją od 4 miliardów lat, jednak wciąż dociekane jest pochodzenie wody na Ziemi.

Jest to jedyna znana obecnie planeta w kosmosie, na której jest życie i woda. Było to możliwe dzięki wodzie i ziemskiej atmosferze, w której jest tlen potrzebny wielu organizmom do oddychania.

Na Ziemi występuje dzień i noc, ponieważ planeta obraca się wokół własnej osi oraz występują pory roku, ponieważ Ziemia krąży wokół Słońca.

Ziemia składa się z kilku warstw. Niektóre są twarde, a inne są tak gorące, że stopiły się na gęstą maź przypominającą kleiste toffi.

•  W samym środku Ziemi jest bardzo gorąco, aż 150 razy cieplej niż w bardzo upalny letni dzień.

Ziemia nie jest idealnie okrągła, jest nieco spłaszczona na dole i górze, i wybrzuszona na środku.

Wędrówka dookoła Ziemi na pieszo trwająca bez ustanku – dzień i noc, zajęłaby piechurowi ponad rok.

Ziemia jest bardzo stara, ma ponad 4,5 miliarda lat.

Lądy na Ziemi zmieniają swój kształt i położenie. Np. Ty mieszkając w Polsce, oddalasz się co roku aż o 4 cm od swojego amerykańskiego kolegi.

7. Jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda kosmos i Ziemia obejrzyjcie animację i prezentację:

https://www.youtube.com/watch?v=ahkKIg8NVS0

Planeta Ziemia

8. Gwiazdy – zabawy dydaktyczne.

Policz, ile gwiazdek jest w każdym rzędzie.

Jakiego koloru są te gwiazdki?

Pokaż, która gwiazdka jest największa? Która jest średnia? A która najmniejsza? Czy któreś są takie same?

9. Słońce parzy. Dzieci stoją w kole na dywanie, rodzic rzuca piłkę z równoczesnym wymienianiem nazw planet. Na HASŁO: SŁOŃCE! nie można złapać piłki. Dziecko, które złapie piłkę, siada.

W kosmosie – zabawa relaksacyjna.Dzieci kładą się na dywanie, zamykają oczy i wyobrażają sobie wyprawę w kosmos. Rodzic może opowiadać, co mogą sobie wyobrażać.

10. Chcielibyście, zobaczyć, jak powstawała nasza Ziemia?

10. Na koniec kilka prac do wyboru dla:

czterolatków:

i trzylatków:

Powodzenia!

K. Ratajczyk, A. Smolarek i A. Bugajska