Lubię czytać… 30.04.2020r. – gr. III i IV

Możliwość komentowania Lubię czytać… 30.04.2020r. – gr. III i IV została wyłączona

Witajcie kochani w czwartek 30 kwietnia !

„Czytanie książek już od najmłodszych lat wpływa na wszechstronny rozwój dziecka. Czytając przenosimy się do innego, magicznego świata, w którym wszytko jest możliwe. Jedne z nich opisują ciekawe przygody, inne zostały napisane z myślą o dzieciach. W atlasach i książkach geograficznych znajdziemy mapy i informacje o najciekawszych miejscach na świecie. Z książek historycznych dowiemy się o tym, jak dawniej wyglądało życie, a z podręczników nauczymy się liter, cyfr… Moglibyśmy tak wymieniać i wymieniać…” ( źródło: przedszkolankowo.pl)
Powiedzcie kochane dzieci, gdzie tak interesujące książki możemy spotkać? Jeśli jeszcze nie wiecie, to zapraszamy Was na dzisiejsze zajęcia podczas których z pewnością  się dowiecie:). Dziś mamy też dla Was niespodziankę – spotkanie z niezwykłym gościem 🙂

Kochani, przed nami długi weekend. Pamiętajcie o tym, że za kilka dni obchodzimy Święto Konstytucji 3 maja, ustanowione na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku. Święto jest okazją do rozmowy o patriotyzmie, znaczeniu ojczyzny w naszym życiu i symbolach narodowych. W dzisiejszych materiałach znajdziecie propozycje nawiązujące do tego ważnego święta. Nie zapomnijcie o wywieszeniu flagi 🙂 Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzimy 2 maja.

1. Spróbujcie odgadnąć zagadki i dopasujcie do nich ilustracje.

• Czy już wiecie o czym będziemy rozmawiać?
  • Spróbujcie na podstawie zagadek i ilustracji opowiedzieć czym różni się księgarnia od biblioteki?

Miejsce magiczne jak wehikuł czasu,
pierwsza jego zasada „TO NIE RÓB HAŁASU”.
Zapach starych książek i regałów aleje,
kto wie o czym mówię, pewnie już się śmieje.
Miejsce to przydatne lecz już nie takie znane,
gdy chcesz stamtąd książkę podaj swoje dane.
Pamiętaj by ją oddać w terminie!
Bo przez nieoddanie wiele książek ginie.

To miejsce pełne książek.
Każda pachnie świeżo, ładnie
aż się czytać chce dokładnie.
Kupić można sztukę nową,
choć fakturę ma surową.
Kto nie lubi książek czytać,
będzie musiał o wszytko się pytać.
Pytanie wcale nie jest złe,
lecz kto czyta wszystko wie!

2. Różnice między księgarnią,a biblioteką.

3. Rodzaje książek- zarówno w księgarni jak i w bibliotece możecie znaleźć wiele interesujących książek przeznaczonych dla dużych i małych czytelników.

4. Dlaczego warto czytać książki i czym charakteryzuje się dobry czytelnik?

5. Przypomnijmy sobie zasady korzystania z książek – czy je pamiętacie?

6.”Tajemnicza książka”- zabawa ruchowa. Każdy uczestnik zabawy otrzymuje książkę, którą kładzie na głowie i stara się utrzymać ją w tej pozycji, podczas gdy rodzic wydaje kolejno polecenia: obracamy się, tańczymy, chodzimy bokiem, kucamy itp.

7. A teraz obiecana niespodzianka 🙂 Naszym gościem jest dzisiaj Pani Wioletta Piasecka, autorka książek, scenariuszy teatralnych, wierszy, tekstów piosenek oraz słuchowisk radiowych. Pani Wioletta wielokrotnie gościła w naszym przedszkolu opowiadając dzieciom o swojej twórczości i prezentując w cudowny sposób swoje dzieła. Niestety ze względu na sytuację panującą w naszym kraju nie udało nam się tym razem spotkać z Panią Wiolettą. Znalazłyśmy jednak rozwiązanie 🙂 Otóż Pani Wioletta spełniła naszą prośbę i z wielką przyjemnością zgodziła się przeczytać naszym przedszkolakom bajeczkę. Za co jesteśmy jej niezmiernie wdzięczne. Serdecznie dziękujemy 🙂 Jeżeli ktoś z Państwa chciałby zapoznać się wnikliwiej z twórczością naszego gościa, może to zrobić wchodząc na stronę internetową: http://www.wiolettapiasecka.pl

8. Zadania na dziś:

• Poproście rodziców aby przeczytali Wam na dobranoc waszą ulubioną bajkę :).
  • wykonajcie w swoich książeczkach następujące karty pracy:
    3 latki- kp. str. 24 oraz wyprawka nr 35
    4 latki- kp. str.32  oraz wyprawka nr 46
  • Spróbujcie wspólnie z rodzicami wykonać zakładkę do książki.

• Dla chętnych do wykonania również:

9. Zapraszamy Was do obejrzenia krótkiego filmu „POLAK MAŁY”.

10. Flaga Polski. Pokolorujcie flagę kredkami lub farbami. Możecie ją też wykleić papierem.

Dziękujemy bardzo rodzicom, którzy wypełnili ankietę pt.  „PRZEDSZKOLE W SYTUACJI KRYZYSOWEJ- ZAGROŻENIA KORONAWIRUSEM” i zachęcamy do wypełnienia tych rodziców, którzy tego jeszcze nie zrobili:).

Joanna Szcześniak, Justyna Jaśkiewicz, Beata Kukieła.