LOGOPEDA- 1.04.2020

      Możliwość komentowania LOGOPEDA- 1.04.2020 została wyłączona

Zabawy ze światłem i ciemnością

W świecie dzieci ciemność ma w sobie coś tajemniczego, magicznego i nieokiełznanego. Ale też niepokojącego. Oswójcie ją razem – wspólna zabawa ciemnością i światłem może pomóc dziecku rozjaśnić jego lęki. Ponadto pozwoli wam lepiej się poznać, wzmocni więź i wzajemne zaufanie, a także sprawi mnóstwo radości.

W zależności od wieku dziecka zabawy będą się nieco od siebie różnić, dopasujcie je więc do możliwości waszych dzieci. W ciemności bądźcie szczególnie uważni na swoje maluchy, trudniej bowiem zobaczyć wtedy wyraz twarzy dziecka. Co jakiś czas sprawdzajcie więc, czy na pewno czuje się komfortowo. Tam, gdzie fascynacja miesza się z lękiem, łatwiej bawić się, czując bliskość dorosłego, który swoją obecnością zapewnia bezpieczeństwo.

Przykłady zabaw:

  1. Obserwuj i łap zajączka

– przesuwajcie smugę światła latarki po ścianie, podłodze lub suficie. Najmniejsze dzieci wodzą wzrokiem i obserwują, dokąd zmierza świetlna plama, a jeśli wasz maluch już samodzielnie chodzi, może próbować łapać świetlnego „zajączka”.

2.Zabawa w ganianego światłem

– tu potrzebne są już dwie latarki.. Dorosły przesuwa smugę światła po ścianie, a dziecko goni ją drugą smugą – najpierw powoli, a potem coraz szybciej! Co jakiś czas możecie zamieniać się rolami.

  1. Teatrzyk cieni

– odpowiednie ustawienie źródła światła i podświetlanie dłoni to od dawien dawna znana zabawa, warto ją sobie przypomnieć! Tu zdecydowanie wygodniejsza od latarki będzie stabilnie stojąca lampka, np. biurkowa. Możecie wyczarować ze swoich dłoni ptaki, głowę psa, kaczkę, zająca i co tylko podpowie wam wyobraźnia. Ruszajcie nimi i podkładajcie pod nie różne głosy. Rozmawiające na ścianie cieniowe postacie to dla waszego dziecka wspaniałe spotkanie ze światem teatru.

  1. Teatrzyk papierowych kukiełek

– własnoręcznie zróbcie z dziećmi papierowe kukiełki: ze sztywnego papieru wytnijcie różne kształty np. domu, psa i księżyca, przyklejcie je do szaszłykowych patyków i gotowe. Oświetlone pacynki będą rzucać cienie na ścianę. Wystarczy podłożyć głosy i snuć wymyśloną przez siebie bajkę np. o księżycu, który pojawia się na niebie i rozmawia ze szczekającym przed domem pieskiem… Razem z dziećmi stwórzcie swoją niepowtarzalną historyjkę.

Miłej zabawy😀.