II GRUPA- 8.04.2020

      Możliwość komentowania II GRUPA- 8.04.2020 została wyłączona

„PORANEK WIELKANOCNY”

Zabawy na środę już do Was lecą – mam nadzieję, że z radości oczka Wam się zaświecą

1) Zapoznaj się ze sposobem barwienia jajek

Który ze sposobów spodobał Ci się najbardziej? Spróbuj wymienić kolory na jakie zostały zabarwione jajka.
2) Poproś mamusię/tatusia o wycięcie dziesięciu papierowych jajek. Wykorzystajcie je do zabaw w liczenie – poproś mamusię, aby rozłożyła przed tobą kilka jajeczek, a ty je przeliczysz. Następnie połóż jajeczka przed mamą i sprawdź czy poradzi sobie z liczeniem Jeśli potrafisz podziel jajeczka tak, abyście mieli po równo/mniej od mamy/więcej od mamy.

https://www.facebook.com/anna.blokusszkodzinska/videos/10221802069665996/


3) Papierowym pisankom dorysuj oczka, buzię i nosek, tak aby jedna z nich była wesoła, druga smutna, a trzecia zdziwiona.

4) Dzisiaj twoim zadaniem jest ułożenie historyjki obrazkowej🐣.

5)

6)

ANNA SMOLAREK, EDYTA GAGRACZ

1.Opowiadanie „O jajku, które nie chciało być pisanką”

Wiosna była już całkiem ciepła i nadchodził czas przygotowań do Wielkanocy. W słoneczny sobotni poranek mama z córeczką zabierały się do malowania pisanek. W dużym wiklinowym koszu ułożyły ugotowane na twardo jajka, przygotowały kolorowe farby i właśnie zamierzały rozpocząć ozdabianie, gdy dziewczynka zorientowała się, że o czymś chyba zapomniały.

– Mamo, czy na stole nie powinna leżeć cerata? Albo stare czasopisma? Bo ten piękny obrus od babci, to chyba pobrudzimy.

Mama złapała się za głowę. Obrus był biały, ręcznie haftowany i wyjmowany z komody tylko na specjalne okazje. Malowanie na nim pisanek wróżyło wyłącznie trudne do usunięcia plamy.

– Asiu, córeczko! – zawołała mama – Co ja bym bez ciebie zrobiła?! – rozejrzała się wokół w poszukiwaniu czegoś do przykrycia stołu – Chyba widziałam kilka niepotrzebnych numerów Przeglądu Sportowego w gabinecie taty.

I mama z córką wybiegły z pokoju w poszukiwaniu gazet. Ledwo zniknęły za drzwiami, w koszyczku zapanowało poruszenie.

– Jak myślicie, czym nas w tym roku pomalują? – spytało najmniejsze jajo na twardo – może barwnikami – rozmarzyło się – ja bym chciało być niebieskie.

– W ubiegłym roku wszystkich malowały barwnikami przyniesionymi ze sklepu – rozgadało się na dobre jajko – Robiły w miseczce taki kolorowy basen i plum! wrzucały cię do niego. Po chwili byłeś pisanką – wiem, bo mi Kuba opowiadał.

Kuba był puszystym domowym rudym kocurem. Puszystym w sensie lekkiej nadwagi. Mieszkał tu od zawsze. No, w każdym razie przybył do w mieszkania w tym samym momencie, w którym na świecie pojawiła się Asia. Byli więc rówieśnikami i w zasadzie nie odstępowali się na krok. Kuba nie chodził co prawda do szkoły, bo rzadko wpuszczano tam zwierzęta, ale za to jeździł z Asią na wycieczki poza miasto. Dziewczynka zabierała go nawet na zakupy. Podróżował wtedy w specjalnym koszyku wymoszczonym miękką poduszką i poznawał świat. Czasem jednak zostawał sam w domu, a wtedy albo ucinał sobie długą drzemkę, albo gawędził z różnymi przedmiotami znajdującymi się w domu. W ubiegłym tygodniu rozmawiał z niektórymi jajkami o Wielkanocy i o sposobach malowania pisanek.

Pozostałe jajka też coś niecoś wiedziały o świątecznych tradycjach, ale chyba z innego źródła, bo nie podzielały entuzjazmu kolegi.

Rozmowa na temat opowiadania

2. Ozdabiamy pisankę

3. Budowanie z kloców, zabawy z rodzicami, budujemy zamek, garaż itp.

4. Zabawy przy piosence,rozgrzewka

5.Piosenka wielkanocna, zachęcamy do wspólnego śpiewania

Refren (x2):
Święta Wielkanocne
wiosną pachnące,
z bukszpanem i barankiem,
pisanką i zającem.

Co roku w Wielkanoc
koszyczki stroimy
i w Wielką Sobotę
pokarmy święcimy.

W koszyczku wędlina,
chlebek i jajeczko,
i mały kurczaczewk
żółty jak słoneczko.

Słodziutki mazurek,
cukrowy baranek,
chrzan, sól oraz babka
zrobiona przez mamę.

w niedzielę do stołu,
wspólnie zasiadamy,
dzielimy się jajkiem,
życzenia składamy.

Refren (x2):
Święta Wielkanocne
wiosną pachnące,
z bukszpanem i barankiem,
pisanką i zającem.

https://www.facebook.com/127230704667558/videos/3217735181583731/?v=3217735181583731&external_log_id=92b910502702a9143a4e004f77c85895&q=piosenki%20wielkanocne

Daria Ziejewska, Anna Bugajska