Grupa I i II piątek 2.04.2021r. Temat: Zdobimy jaja.

Możliwość komentowania Grupa I i II piątek 2.04.2021r. Temat: Zdobimy jaja. została wyłączona

Witajcie w ten piękny dzień. Mamy nadzieję, że w wirze przygotowań przedświątecznych znajdziecie czas na zabawę 🙂

Oto kilka naszych propozycji:

1. „Jajka malowane” – przypomnijcie sobie proszę jak nazywają się kolory jajek:

Zwróćcie proszę uwagę, że można je farbować w sposób naturalny, powyżej kilka propozycji.

1. Zapraszamy do zabaw z rodzicami. Teraz nasza mama lub tata zamieni się w kurę 🙂 Waszym zadaniem będzie podążanie za kurą, (dzieci to kurczątka). Wykonujemy to, co kura sobie wymyśli, np.:

– podskakujemy, skaczemy na jednej nodze, dziobiemy ziarna, poruszamy skrzydłami, itd.

1. Rodzice porozmawiają teraz z Wami o symbolach Wielkiej Nocy:

Symbole wielkanocne i ich znaczenie dla dzieci

Wielkanoc oznacza odrodzenie i zmartwychwstanie, dlatego jej symbolem jest jajko – symbol nowego życia. Stąd przy wielkanocnym stole dzielimy się jajkiem podczas śniadania oraz jemy z niego potrawy. Malujemy jajka i powstają pisanki lub kraszanki, które święcimy w wielkanocnym koszyczku. Wkładamy do niego:

• chleb – symbolizuje ciało Chrystusa;
  • jajko – symbol życia;
  • baranka – przypomina o tym, że Chrystus odkupił nasze grzechy, a my jesteśmy zaproszeni na ucztę pańską;
  • zajączka – jest symbolem odradzającej się przyrody, wiosny i płodności;
  • wędlinę – symbol dostatku;
  • ser – jest symbolem przyjaźni między człowiekiem a siłami przyrody;
  • przyprawy, np. chrzan – przypomina mękę Pańską, symbolizuje też siłę fizyczną;
  • sól – chroni przed zepsuciem;
  • ciasto – symbol umiejętności i doskonałości.

Tradycje Wielkanocne

Do najpopularniejszych wielkanocnych tradycji należy udział w Niedzieli Palmowej oraz święcenie pokarmów w Wielką Sobotę.

Tradycje wielkanocne: Śmigus-dyngus

Trzy-, czteroletniemu dziecku można wytłumaczyć, skąd się wzięła nazwa śmigus-dyngus, czyli lany poniedziałek. Kiedyś były to dwa osobne zwyczaje. Nazwa „śmigus” wzięła się od uderzania (śmigania) po ciele gałązkami z palmy wielkanocnej. Miało to zapewnić szczęście. A z polewaniem wodą związany był tylko dyngus.

Lany poniedziałek to duża atrakcja! Trochę chlapania zaraz po przebudzeniu, kiedy jeszcze jesteście w piżamach (wtedy szybko można się przebrać), rozrusza zaspaną rodzinę i uszczęśliwi malucha. Z przedszkolakiem, który już przed rokiem zaznał smaku dyngusa, warto wcześniej (np. wieczorem poprzedniego dnia) ustalić zasady zabawy, żeby nie wymknęła się Wam spod kontroli. Uprzedź malucha, że goście, którzy was tego dnia odwiedzą, powinni być wyłączeni z tej zabawy – no, chyba że sami wykażą się inicjatywą. Miłego świętowania!

Źródło: Mamo to ja. https://mamotoja.pl/jak-rozmawiac-z-dziecmi-o-wielkanocy.

Praca plastyczna dla Was:

Zapraszamy do wyklejania konturów:

– jajka – ścinkami kolorowego papieru

– baranka – watą

– zajączka – szarą włóczką

– kurczaka – kaszą kuskus

Można wykonać jeden symbol albo wszystkie w zależności od Waszych chęci. Mamy dla Was jeszcze kilka kolorowanek, dla osób chętnych.  Powodzenia i dobrej zabawy:

A na koniec zachęcamy Was do zdobienia jajek, niech pięknie pokolorowane, okraszone, pomalowane zdobią Wasz stół podczas uroczystego śniadania.

ŻYCZYMY WAM WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH, NIECH TO BĘDZIE MIŁY, RODZINNY CZAS.

Pozdrawiamy serdecznie.

A. Bugajska, A. Smolarek, K. Ratajczyk