Gadający ptak – papuga… 10.06.2020 r. – grupa III i IV

Możliwość komentowania Gadający ptak – papuga… 10.06.2020 r. – grupa III i IV została wyłączona

Witamy w czwartek 10 czerwca! Dziś pozostaniemy w tematyce zwierząt egzotycznych i udamy się w świat jednych z najpiękniej ubarwionych ptaków na Ziemi. Rozwiążcie zagadkę, a dowiecie się o jakim ptaku mowa 🙂

Skrzydłem machnie kolorowym,
zrzuci Ci kapelusz z głowy,
czasem siada na ramieniu,
wszystkich woła po imieniu.
Wrzeszczy, że aż boli głowa
i nie daje dojść do słowa.
Potem wraca do swej klatki,
woła zza błyszczącej kratki:
gdzie mój obiad? Gdzie obsługa?
To ja wołam, kto?…

1. Kochani, zaczniemy od sprawdzenia Waszej wiedzy na temat zwierząt. Przyjrzyjcie się uważnie poniższym obrazkom. Nazwijcie zwierzęta. Następnie wybierzcie zwierzęta które:
– pomagają człowiekowi
– mieszkają w lesie
– mieszkają w gospodarstwie wiejskim
– mają skrzydła
– mają rogi
– mają kopyta

(źródło: www.pixabay.com.pl)

2. „Kolorowe papugi” – przyjrzyjcie się obrazkom papug, zwróćcie uwagę na ich ubarwienie i postarajcie się podać nazwy kolorów.
Papugi, które żyją w naszych domach lub w zoo, muszą być chronione w klatkach bądź zamkniętych pomieszczeniach. Duże klatki to woliery.Papugi to ptaki, które bardzo przywiązują się do swoich właścicieli. Są towarzyskie i potrzebują dużo uwagi. W warunkach domowych papugi jedzą gotowe mieszanki ziaren, zieleninę, warzywa, owoce, ryż czy kukurydzę. Bardzo ważne jest by papuga miała stały dostęp do świeżej wody. Na wolności papugi odżywiają się nasionami, owocami, jagodami, orzechami, nektarem i pyłkiem, a w okresie lęgów także owadami i ich larwami.

Kakadu – pochodzi z Australii. Osiąga długość nawet do 50 cm. Cechą charakterystyczną kakadu jest duży pióropusz na głowie. Przywiązują się do właściciela i bywają o niego zazdrosne. Podobnie jak ary można je nauczyć naśladować ludzką mowę.

Ara – pochodzi z Ameryki Południowej. To bardzo duży ptak, którego długość wraz z ogonem sięga około 46-95 cm. Ara to gatunek, który bardzo łatwo oswoić. Niektóre mogą uczyć się naśladować ludzką mowę.

Nimfy – wywodzą się z Australii. Wyróżniają je pomarańczowe plamy pod okiem i wyraźne pierzaste czubki. To duże ptaki. Długość ich ciała wraz z ogonem wynosi około 20-31 cm. Nimfy są bardzo inteligentne i towarzyskie. Bardzo szybko uczą się naśladować różne dźwięki.

Żako – pochodzi z Afryki Środkowej. To papuga sporej wielkości osiągająca długość (wraz z ogonem) około 30-34 cm. Żako wymagają szczególnej uwagi oraz opieki , ponieważ bardzo mocno przywiązują się do właściciela. Świetnie naśladują ludzką mowę.

Barabanda- zamieszkuje południowo-wschodnie obszary Australii. Osiąga długość około 40 cm. Jest łagodnym i przyjaznym ptakiem. Mimo, że są płochliwe przywiązują się do swojego właściciela.

Papużki nierozłączki- są to niewielkie , wielobarwne ptaki . Swoją nazwę zawdzięczają wykazywaniu silnej więzi między samcem i samicą. Nierozłączki tworzą trwałe związki i przebywają zawsze razem.

(źródło: www.pixabay.com.pl, www.sprzedajemy.pl, www.fajnepodroze.pl)

3. Posłuchajcie śpiewu papugi.

(źródło: www.chomikuj.pl)

4. „Ara – porozmawiaj z nami zaraz”.

Co potrafi robić papuga? Odpowiedzi na to pytanie poszukajcie w wierszu Jana Brzechwy pt. „Papuga”.

Papuga
„Papużko, papużko,
Powiedz mi coś na uszko.”
„Nic nie powiem, boś Ty plotkarz,
Powtórzysz każdemu, kogo spotkasz.”

Niektóre gatunki papug potrafią naśladować ludzką mowę i różnego rodzaju dźwięki. Teraz Wy drogie dzieci zabawcie się w „papugi”. Niezbędna będzie tu jak zawsze pomoc rodziców. Tuż pod tekstem zamieszczamy obrazki różnych przedmiotów. Zadaniem rodzica będzie wypowiadanie następującej rymowanki „Ara, porozmawiaj z nami zaraz. Powiedz…” (rodzic podaje nazwę tego, co jest przedstawione na obrazku). Dziecko – papuga stara się powtórzyć bardzo wyraźnie wypowiedziane przez rodzica słowo.

(źródło: www.pixabay.com.pl)

5. Posłuchajcie piosenki o papudze i spróbujcie zilustrować ruchem jej treść.

Wymyśla nowe dźwięki piosenki. (2 razy)
 ref. Papara pa ra ra ra, papara,pa ra, ra, ra (8 razy)

Wymyśla nowe dźwięki piosenki. (2 razy)
ref. Bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla (8 razy)

Wymyśla nowe dźwięki piosenki. (2 razy)
ref. No, no, no, no, no, no, no (8 razy)

(źródło: www.youtube.pl)

6. Praca plastyczna. Pomalujcie papugę farbami.

(źródło: www.e-kolorowanki.eu)

Możecie też wykonać papugę odbijając w farbie swoją stopę i dłonie. Poniżej przedstawiamy wzór.

7. Na zakończenie posłuchajcie piosenki pt. „Papużki”  i obejrzyjcie bajkę pt. „Świnka Peppa – Papuga Polly”.

(źródło: www.youtube.pl)

Życzymy miłego dnia 🙂