Zabawy dla gr.I – 06.04.20

      Możliwość komentowania Zabawy dla gr.I – 06.04.20 została wyłączona

Witajcie, Kochani! Wielkimi krokami zbliżają się pewne święta:-) Wiecie, jakie? Oczywiście, Święta Wielkanocne! Zatem posłuchajcie wierszyka B. Formy „Wielkanoc”:

Święta za pasem,
do pracy się bierzemy,
mazurki i baby
smaczne upieczemy.

Pisanki, kraszanki
razem dziś robimy,
wszystkie kolorowe,
bardzo się cieszymy.

Upiekliśmy z ciasta
baranka, zajączka,
z posianej rzeżuchy
będzie piękna łączka.

W glinianym wazonie
bazie i żonkile,
a na nich z papieru
kurczątka przemiłe.

A teraz powiedzcie: Jak nazywają się zbliżające się święta? Jakie ciasta wtedy pieczemy? Co znajduje się na wielkanocnym stole? 

Z Wielkanocą wiąże się kilka zwyczajów świątecznych. Posłuchajcie troszkę o zwyczajach świątecznych:

WIELKANOC nazywana jest Świętami Zmartwychwstania Pańskiego. Obchodzimy ją na pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa, który pokonał śmierć i powrócił do żyjących. Typowym zwierzęciem ofiarnym przez wiele tysięcy lat był BARANEK. Po zmartwychwstaniu Chrystusa to miłe zwierzę zostało symbolem Jego ofiary. baranek

W czasach, kiedy nie wiedziano jeszcze, że żywność można zamrażać, co roku na wiosnę biedniejszym ludziom brakowało jedzenia. Plonów jeszcze nie było, a zapasów, które zgromadzono jesienią, często wiosną już brakowało. Całe szczęście, że KURY niosły jajka! Pozwalało to jakoś przetrwać ten trudny czas. Z czasem zaczęto jaja święcić, jako symbol rodzącego się życia.

Już od początku Wielkiego Postu gospodynie malowały i wyklejały pisanki oraz kraszanki – niezbędny element Świąt Wielkanocy. JAJKO zdobiono i zjadano. Miało ono wielkie znaczenie – jajko z wielkanocnego stołu pastuszek wynosił na pole, kiedy po raz pierwszy wypędzał bydło po zimie. Skorupki z jajek świątecznych gospodyni wynosiła i zakopywała w polu. pisanka

ZAJĄCE rozmnażają się często i mają sporo dzieci, dlatego były uważane za symbol płodności, dostatku. Wierzono, że to zając przynosi świąteczne jajka. W Polsce zająca zaakceptowano dopiero w XX wieku. Dzisiaj uważa się, że przynosi on dzieciom prezenty. zając

Radosnym symbolem zbliżających się świąt jet Niedziela Palmowa. Tego dnia są święcone PALMY w w kościele. Stary zwyczaj każe zachować palmę w domu, żeby go chroniła. palma

Jeśli dowiedzieliście się co nieco o Wielkanocy, proponujemy zrobić wybraną kartę pracy

zwyczaje zwyczaje2

A może posialiście już rzeżuchę lub owies? Jeśli tak, to przyślijcie nam zdjęcia na Messengera:-) I pomagajcie Rodzicom w przygotowaniach do świąt (posprzątajcie swój pokój, pomóżcie w porządkach w domu, ile umiecie i bądźcie grzeczni – wiemy , że potraficie:):):) Możecie sobie przy tym posłuchać naszej piosenki:

Do jutra, Kochani!

K. Ratajczyk & A. Bugajska