W poszukiwaniu wiosny! 18.03.2020- gr. IV

      Możliwość komentowania W poszukiwaniu wiosny! 18.03.2020- gr. IV została wyłączona

Witamy  Was kochani. Jak tam wasze ogródki?

Na dzisiaj proponujemy opowiadanie p. Agnieszki Galicy „Chomik szuka wiosny”

Pewnego dnia mały Chomik obudził się w swojej norce na skraju lasu. Ziewnął, przeciągnął się, przetarł oczy łapką i wyszedł z norki szukać wiosny.

– Zimno – mruknął zaspany Chomik. Rozejrzał się dookoła, ale wiosny nigdzie nie było. Na gałązkach wierzby siedziały małe, puchate wierzbowe kotki.

– Co robicie tak wysoko? – spytał Chomik.

– Rośniemy, rośniemy – zawołały wierzbowe kotki.

Ale właśnie nadleciał wiatr, wierzba zaszumiała gałązkami i chomik nie usłyszał, co mówią wierzbowe kotki. Poszedł więc dalej. Świeciło słonko, a po niebie przepływały małe chmurki.

– Halo – zawołał do nich Chomik. – Czy nie widziałyście wiosny?

A wtedy jedna z chmurek zasłoniła słońce i na Chomika spadły krople deszczu.

– Brr… – skulił się Chomik przy ziemi i zobaczył małe, białe kwiatki.

– Może widziałyście wiosnę? – spytał, ale kwiatki były malutkie i  jeszcze nie potrafiły mówić. Chomik poszedł dalej szukać wiosny. W górze między drzewami fruwały ptaki. Były bardzo zajęte, bo zbierały gałązki i wiórki na budowę gniazd.

– Może wy wiecie, gdzie jest wiosna? – zawołał Chomik, ale ptaki śpiewały, ćwierkały, gwizdały i nawet nie słyszały głosu Chomika.

– Muszę iść dalej, tutaj jeszcze nikt wiosny nie spotkał – mruknął do siebie. Aż wreszcie Chomik doszedł na łąkę, a tam… na długich nogach stał pan bocian. Chomik zadarł wysoko głowę i przyjrzał się boćkowi.

– Jego nawet nie warto pytać o wiosnę, jest taki zmarznięty, że aż nos i nogi ma czerwone. A bocian też przyjrzał się Chomikowi i zaklekotał:

– Coś podobnego! Ta żaba cała ubrana jest w ciepłe futerko, a ja myślałem, że to już wiosna – i odleciał. A Chomik powędrował dalej szukać wiosny.

  1. Po przeczytaniu dzieciom opowiadania można zadać pytania: O kim jest opowiadanie?; Czego szukał chomik?; Co siedziało na gałązkach wierzby?; Jaka była pogoda?; Co zrobiły ptaki?; Kogo chomik spotkał na łące?; Z kim bocian pomylił chomika?; Czy chomik znalazł wiosnę?.
  2. W dalszej kolejności sugerujemy zabawę w słowa polegającą na odgadywaniu czy wymieniane przez nas słowo pasuje do wiosny, czy nie? Proponowany zestaw wyrazów: BOCIAN, KROKUS, BAŁWAN, BAZIE KOTKI, SANKI, PRZEBIŚNIEGI, ŚNIEŻYNKI, KWIATKI, LÓD, MOTYL. (dziecko może odpowiadać TAK lub NIE albo pokazać umówionym gestem – kciuk do góry, kciuk na dół).
  3. Wierszyk do pokazywania – za pierwszy razem pokazujemy z dzieckiem, przy kolejnych powtórzeniach dziecko robi to samodzielnie:

Wiosenna pobudka (fragment) Katarzyna Marciniak

Żona misia w marcu z rana,

Po zimowym śnie zaspana, (dzieci wyciągają ręce, ziewają)

Wyszła w kapciach do ogródka, (dzieci maszerują w miejscu)

Rycząc: – Misiu mój, pobudka! (N. mówi zniżonym tonem)

Przyszła wiosna, już jaskółka (dzieci naśladują latające jaskółki)

W locie tnie z radości kółka.

Miś otworzył prawe oko, (dzieci otwierają jedno oko)

Ziewnął głośno i głęboko, (dzieci ziewają głośno)

Włożył szlafrok i do żony (dzieci naśladują wkładanie szlafroka)

Rzekł nie całkiem obudzony:

– Wiosny jeden ptak nie czyni, ( mówimy zniżonym tonem)

Wróćmy pospać do jaskini.

Zaraz jednak lewe oko (dzieci robią duże oczy)

Też otworzył miś szeroko,

Bo wokoło świat radosny Już obchodził Święto Wiosny […] (dzieci podskakują, krzycząc: „Hura!”).

4. Jeżeli macie ochotę wykonajcie pracę plastyczną na temat „Bazie kotki” dowolną techniką i pochwalcie się przesyłając nam zdjęcie (sms), a my zamieścimy je na stronie.

5. Udostępniamy wam również link strony, na której znajdziecie do pobrania świetną grę rodzinną „Double spring” .  Życzymy udanej zabawy 😊

pomyslyprzytablicy.pl/2017/03/14/spring-is-here/

Beata Kukieła, Joanna Szcześniak