Moja rodzina… 27.05.2020r.- gr.III i IV

Możliwość komentowania Moja rodzina… 27.05.2020r.- gr.III i IV została wyłączona

Witajcie Kochani w środę 27 maja!

Dziś chciałybyśmy z Wami porozmawiać o bardzo istotnym temacie dla każdego z nas, mianowicie o rodzinie. Czym jest rodzina? Kto należy do rodziny? Dlaczego jest tak ważna?
Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w dzisiejszych zajęciach.

1.” Powitanka”

Chodźcie wszyscy tu do koła    (gest przywołania)
Zabawimy się wesoło                (młynek rękami)
Witamy dziś wszystkich Was    (ukłon)
Na zabawę nadszedł czas        (ręce do góry)
Jedna noga, druga noga          (wysunięcie nogi w przód)
Jedna ręka, druga ręka            (wysunięcie ręki przed siebie)
Cały tułów oraz głowa            (poruszanie tułowiem i głową)
Witamy Was                             (ukłon).

(źródło: blizejprzedszkola.pl)

2. „Bajkowa rodzina”- posłuchajcie wiersza czytanego przez rodziców i odpowiedzcie na poniższe pytania.

Pytania do wiersza:

• O kim była mowa w wierszyku?
  • Co oznacza słowo „rodzina”?
  • Wymieńcie osoby należące do bajkowej rodziny.
  • Dlaczego rodzina jest tak ważna w naszym życiu?

3. „Moja rodzina”- prezentacja dla przedszkolaków z zadaniami (przygotujcie kredki i białe kartki).

4. „Kto jest z nami w rodzinie?”- klasyfikacja ze względu na wspólną cechę.
Kładziemy przed dziećmi trzy obręcze ( wykonane np. ze sznurka), wokół nich rozkładamy wycięte kolorowe figury geometryczne : koła, trójkąty i kwadraty w 3 kolorach, figury mają różną wielkość. Rodzice mówią dzieciom, że obręcze to domki trzech rodzin: Kwadratowskich, Kołowskich i Trójkątowiczów (jeśli nazwy rodzin są dla dzieci niezrozumiałe, mówimy o rodzinie kwadratów, kół i trójkątów). Dzieci segregują figury do odpowiednich domków. Po wykonaniu zadania prosimy dzieci, aby ułożyły w obręczach inne rodzinki: Niebieskich, Żółtych i Zielonych.

Zadajemy pytania dodatkowe:

• Czy członkowie rodzin: Kwadratowskich, Kołowskich i Trójkątowiczów są tacy sami?
  • Jeśli nie to czym się różnią?
  • Czy są do siebie podobni?
  • Co to znaczy, że jesteśmy do siebie podobni?
  • Do kogo najbardziej możemy być podobni?

W załączniku umieszczone są figury geometryczne kolorowe do wydruku bądź czarno białe do wydruku i pokolorowania.

4. Ćwiczenia z liczenia w podskokach-  teraz troszeczkę się poruszamy utrwalając liczenie
w zakresie 10.

5. „Wyliczanka z członkami rodziny”

6. „Jak rodzina wspólnie spędza czas?”- przyjrzyjcie się ilustracjom i opowiedzcie jak Wy spędzacie czas ze swoją rodziną.

7. „Piłka”- zabawa ruchowa z elementem chwytu i ćwiczeniem mięśni brzucha. Wręczamy dziecku piłkę i prosimy aby usiadło w siadzie prostym, wkładamy piłkę między stopy. Dziecko przechodzi do leżenia na plecach, wyciąga ręce za głowę , podnosi nogi i przekłada piłkę ponad głową do rąk. Zabawę należy powtórzyć kilkukrotnie.

8. „Piosenka o rodzinie” – posłuchajcie piosenki wykonując kolejne zadania.

9. „Niespodzianka”- poproście rodziców o zdjęcia Waszych najbliższych: babci, dziadka, mamy, taty, siostry, brata i stwórzcie drzewo genealogiczne waszej rodziny.

10. „Narysuj mamę, narysuj tatę”.

11. Karty pracy dla chętnych.

Pozdrawiamy Was serdecznie.

Justyna Jaśkiewicz, Joanna Szcześniak, Beata Kukieła