Jak powstaje papier… 28.04.2020 r. – grupa III i IV

Możliwość komentowania Jak powstaje papier… 28.04.2020 r. – grupa III i IV została wyłączona

Dzień dobry! Na wczorajszych zajęciach poruszyliśmy tematykę książek. Dziś natomiast dowiecie się jak powstaje papier. Zapraszamy zatem do wspólnej zabawy 🙂

1. Posłuchajcie zagadki i zastanówcie się jaka jest odpowiedź.

2. Przed chwilą dowiedzieliście się z czego powstaje papier. Zobaczcie teraz jak wygląda cały proces produkcji papieru. Zadanie dla rodziców – przeczytajcie dzieciom tekst wyświetlający się pod filmem 🙂

Zastanówcie się do czego w życiu codziennym wykorzystujemy papier … (podpowiedzi – np. do rysowania, do produkcji książek, czasopism, gazetek dla dzieci, zeszytów)

3. Zamknijcie oczy i posłuchajcie odgłosów lasu.

(źródło: www.chomikuj.pl)

4. A teraz wysłuchajcie wiersza pt. „Raz na sośnie siadła pliszka” autorstwa Włodzimierza Ścisłowskiego.

Drogie dzieci, odpowiedzcie na następujące pytania:
– jak nazywał się ptak, który usiadł na sośnie?
– co spadło z gałęzi?
– z czego wyrosły drzewka?
– w co zamieniło się drewno?
Zadanie ułatwią Wam obrazki ilustrujące treść wiersza.

(źródła: www.pixabay.pl, www.wposzukiwaniuzdrowia.pl, www.zawadzkie.katowice.lasy.gov.pl)

5. „Papier jest…” – zabawa badawcza.
Poszukajcie w swoich domach różnych rodzajów papieru. Może to być  np. papier:
– gładki
– chropowaty
– śliski
– szeleszczący
– sztywny
– miękki                                                                                                                                                          Określcie fakturę znalezionego papieru. Zastanówcie się do czego może służyć papier, który znaleźliście? (do czytania, do wycinania, do rysowania, do pakowania prezentów, do chowania przedmiotów, do zabawy). Spróbujcie pobawić się papierem. Możecie zrobić z niego kulkę, lunetę, bądź podrzeć go na kawałki.

Drogie dzieci, dowiedzieliście się dzisiaj, że papier powstaje z drewna przywożonego z lasu. Zapewne już niedługo zrozumiecie, że jest on niezbędny w naszym życiu. Korzystajcie więc z niego oszczędnie. Zużyty papier to makulatura, z której może powstać nowy papier. Oszczędzając i segregując papier, oszczędzimy drzewa przed wycinką.

(źródło: www.pixabay.pl)

6. Czapka z papieru.
Do zrobienia papierowej czapki potrzebna Wam będzie prostokątna kartka z gazety.
Kartkę składamy na pół. Następnie zaginamy górne rogi do środka. Na dole pozostały prostokątne paski, które należy wywinąć do góry z jednej i z drugiej strony. Teraz wystarczy rozchylić dół i czapka gotowa 🙂

(źródło: www.pagingsupermom.com)

7. Wybierzcie się dzisiaj na spacer do lasu, posłuchajcie śpiewu ptaków, zaczerpnijcie świeżego leśnego powietrza i przytulcie się do drzewa (badania naukowe dowiodły, że „przytulanie drzew” pozytywnie wpływa na nasze zdrowie) 🙂

Miłego dnia 🙂