Interesujące propozycje edukacyjne, które zaciekawią nie tylko dzieci, ale i dorosłych

      Możliwość komentowania Interesujące propozycje edukacyjne, które zaciekawią nie tylko dzieci, ale i dorosłych została wyłączona

Drodzy Rodzice! Kochane Dzieci!

Zachęcamy Was do zapoznania się z interesującymi materiałami edukacyjnymi przeznaczonymi dla dzieci, młodzieży i dorosłych przygotowane przez:

 • Studio Filmów Rysunkowych z Bielska-Białej
 • Zespół Empik
 • Urząd Transportu Kolejowego

Poniżej przedstawiamy szczegółowy opis propozycji wraz z wytycznymi do korzystania
z materiałów.

Studio z Bielska-Białej opowiada, jak powstają filmy rysunkowe

Studio Filmów Rysunkowych z Bielska-Białej w związku z epidemią koronawirusa przygotowało ofertę edukacyjną dla najmłodszych i uruchomiło dwa cykle o animacji:

 • „Tajemnice animacji – Roman Baran, grafik komputerowy Studia i czołowy przewodnik wycieczek SFR, zdradza tajniki sztuki, dzięki której powstają filmy rysunkowe.
 • Rysowanie na ekranie-  najmłodsi widzowie mogą podglądać, jak pracują rysownicy bielskiej wytwórni. Andrzej Czaderna, główny animator SFR, w pierwszej serii pokazuje
  np. jak rysować popularne zwierzęta gospodarstwa domowego.

To, co proponuje wytwórnia, można zobaczyć na stronie internetowej www.sfr.com.pl

Zespół Empik proponuje:

 • Lektury pod ręką
 • Warsztaty edukacyjne online dla najmłodszych 

Lektury pod ręką

Zespół Empiku w trwającej obecnie sytuacji nauki zdalnej odpowiada na potrzeby nauczycieli, rodziców i uczniów, i udostępnia dla wszystkich na 60 dni za darmo 13 tysięcy audiobooków i e – booków w Empik Go.

W wirtualnej bibliotece znajdą Państwo:

 • Większość lektur obowiązkowych i uzupełniających dla klas szkoły podstawowej i liceum
  w formie książek elektronicznych oraz w formie książek do słuchania.
 • Dodatkowe opracowania jako podcasty z cyklu „Ale o co chodzi?”, które ułatwią zrozumienie wątpliwych kwestii.

Aby uzyskać dostęp do tej bazy i lektur, wystarczy wygenerować kod aktywujący usługę Empik Premium na stronie: https://www.empik.com/czas-w-domu a następnie postępować według instrukcji.
Kolejny krok to pobranie na smartfon, tablet bądź czytnik ebooków Inkbook aplikacji Empik Go. Dzięki niej będzie można przeglądać całą ofertę (sekcja „dostępne w Empik Premium”) i czytać ebooki oraz słuchać audiobooki w dowolnym momencie.

Warsztaty edukacyjne online dla najmłodszych

Uczniowie klas młodszych mają możliwość udziału w edukacyjnych warsztatach pod hasłem #wdomujestfajnieikropka. Jest to cykl inspirujących, rozwijających pasje, wiedzę i wyobraźnię zajęć opracowanych przez organizatorów programu Przecinek i Kropka wraz z popularyzatorami nauki ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki oraz specjalistami od zajęć edukacyjnych, wydawcami, autorami i znawcami literatury dla najmłodszych. Niemal codziennie na profilu Przecinek i Kropka na Facebooku:
https://www.facebook.com/przecinekikropka.empik/
oraz stronie www.przecinekikropka.pl pojawiają się kolejne fascynujące warsztaty.

„Kampania Kolejowe ABC”-
bezpłatne materiały edukacyjne do wykorzystania w domu

Urząd Transportu Kolejowego w ramach akcji edukacyjnej „Kampania Kolejowe ABC” przygotował pomoce dydaktyczne, które z powodzeniem można wykorzystać w trakcie zdalnego nauczania. Scenariusze lekcji i ćwiczenia mają za zadanie poprzez zabawę zachęcić dzieci do nauki o bezpieczeństwie na terenach kolejowych.

„Kampania Kolejowe ABC” to ogólnopolski projekt informacyjno-edukacyjny, którego celem jest propagowanie zasad bezpieczeństwa oraz wartości i wzorców związanych z odpowiedzialnym zachowaniem na obszarach stacji, przystanków czy przejazdów kolejowych.

Teraz, kiedy dzieci i rodzice pozostają w domu, Urząd Transportu Kolejowego zachęca, aby czas ten wykorzystać na naukę poprzez zabawę, korzystając z dobrze merytorycznie przygotowanych źródeł.  Materiały opisane poniżej i wiele innych znajdą Państwo  w zakładce
„Materiały edukacyjne”  na stronie internetowej www.kolejoweabc.pl

 •  Trzy unikalne podręczniki dostosowane do różnych grup wiekowych – przedszkolaków, uczniów klas I-III oraz klas IV-VI.

W podręcznikach „Kampania Kolejowe ABC w moim przedszkolu” oraz „Kampania Kolejowe ABC w mojej szkole” znajdują się wskazówki dotyczące bezpieczeństwa kolejowego oraz gotowe scenariusze lekcji. Są one tak przygotowane, że bez przeszkód większość ćwiczeń można przeprowadzić samodzielnie.

 • Edukacyjna kolorowanka „Kolejowe Przygody Rogatka” , która wprowadza najmłodszych w tematykę bezpieczeństwa kolejowego przy pomocy głównego bohatera kampanii – nosorożca Rogatka. Towarzyszy on dzieciom przy rozwiązywaniu zadań i rebusów, przekazując jednocześnie najważniejsze zasady bezpieczeństwa. Wszystko po to, by kształtować wyobraźnię oraz myślenie przyczynowo-skutkowe.  
 • Gry „Kolejowe ABC” na urządzenia mobilne, w ramach której prowadzone są konkursy. Jest to aplikacja, która w interaktywny sposób bawi i w przyjemny sposób uczy zasad bezpieczeństwa oraz prawidłowego zachowania na terenach kolejowych. Można ją pobrać bezpłatnie ze sklepu App Store (dla systemu iOS) oraz z Google Play (dla systemu Android).