DZIEŃ SKARPETEK NIE DO PARY- gr. III i IV

      Możliwość komentowania DZIEŃ SKARPETEK NIE DO PARY- gr. III i IV została wyłączona

Witamy kochani  w piątek 20 marca!

Dziś chcemy zachęcić Was do świętowania razem z nami i całym światem „ŚWIATOWEGO DNIA OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA”, który przypada 21 marca wraz z rozpoczynającą się astronomiczną wiosną. Dzień ten symbolizuje odrodzenie Ziemi oraz narodziny ludzi niezwykłych. Sama data to nie przypadek, kombinacja liczb 21 i 3 – nie jest też przypadkowa, bowiem w 21 parze chromosomów, osoby zdrowe mają 2 chromosomy, podczas gdy osoby
z Zespołem Downa mają ich aż 3 dlatego choroba ta również nazywana jest trisomia 21.  Chciałybyśmy abyście razem z nami przyłączyli się do akcji „Dzień skarpetek nie do pary”  i 21 marca ubrali tak jak my skarpetki nie pasujące do siebie na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa. Gdy już włożycie skarpetki usiądźcie wspólnie z dziećmi i przeczytajcie im krótki wierszyk wyjaśniając w jakim celu mają dziś na sobie skarpetki nie do pary. Wyjaśnijcie im, że każdy z nas jest człowiekiem i choć różnimy się pod wieloma względami; mamy inny kolor włosów, inny kolor oczu, jedni są wysocy drudzy niscy to ta nasza różnorodność jest rzeczą naturalną. Wśród nas żyją także osoby z Zespołem Downa i różnią się od nas wyglądem ale tak jak my lubią się bawić, śmiać i spełniać swoje marzenia.

Całkiem różne mam skarpety.
A dlaczego ? kto odgadnie ?
Czy gdzieś w pralce się zgubiły ?
Czy tak jest po prostu ładnie ?

Czemu różnią się zupełnie ?
Bo tak jest też między nami.
Choć tak bardzo się różnimy,
wciąż jesteśmy dzieciakami.

Są wśród nas też takie dzieci,
Żyją tutaj, na tym świecie .
Różnią od nas się wyglądem,                                                                                                                        dzisiaj poznać je możecie.

Lubią taniec i muzykę,
też się lubią bawić, skakać,
swym uśmiechem zarażają,
lubią czasem figle płatać.

Potrzebują twej pomocy,
Twojej ręki i przyjaźni,

Możesz zacząć od …. skarpetek 🙂
Niech się wszystkim zrobi raźniej !!!

(żródło: https://www.facebook.com/1687684584873543/photos/całkiem-różne-mam-skarpetya-dlaczego-kto-odgadnie-czy-gdzieś-w-pralce-się-zgubił/1779715292337138/)

Przygotowałyśmy również dla Was kilka zadań i miło nam będzie jeśli przyślecie nam zdjęcia w kolorowych skarpetkach oraz stworzycie ze swoimi dziećmi skarpetkowe pacynki (zdjęcia pacynek oraz proces ich powstawania również fotografujcie i przysyłajcie zdjęcia).  Zachęcamy Was do działania i wstawiamy nasze dzieła, które wykonałyśmy z naszymi domownikami😊.

 

Joanna Szcześniak, Justyna Jaśkiewicz , Beata Kukieła