Burza… 16.06.2020 r. – grupa III i IV

      Możliwość komentowania Burza… 16.06.2020 r. – grupa III i IV została wyłączona

Dzień dobry! Witamy we wtorek 16 czerwca i zapraszamy do wspólnej zabawy. Dziś poznacie zjawiska atmosferyczne występujące w czasie burzy oraz zasady bezpiecznego zachowania się podczas jej trwania.

1. Dzisiejsze zajęcia rozpoczniemy utworem, który stał się hitem wśród naszych przedszkolaków. Ostrzegamy, że piosenka jest bardzo wciągająca 😉

Ja gram na gitarze, na pianinie także,    (naśladujemy granie na gitarze i pianinie)
W ręce sobie klaszczę i w kolana też.    (klaszczemy w ręce i w kolana) (x2)

Teraz wszyscy łapmy ręce, tańczmy kółeczko. (łapiemy się za ręce i tworzymy kółeczko)
Śpiewać będę troszkę szybciej heja, heja, ho.
Heja, heja, ho, heja, heja ho.
Śpiewać będę troszkę szybciej heja, heja, ho.

(źródło: www.youtube.pl)

2. Na wstępie posłuchajcie wiersza autorstwa Doroty Gellner pt. „Pietruszka”, a następnie odpowiedzcie na pytania dotyczące treści utworu. Dzięki temu zadaniu poszerzycie swoją wiedzę przyrodniczą i utrwalicie umiejętność liczenia.

(źródło: www.muratordom.pl)

Pietruszka

Chodź do mnie,
pietruszko!
Opowiem ci na uszko
o tym,
jak byłaś mała,
jak w nasionku
zmieściłaś się cała,
jak cię mama posadziła
w ogródku,
jak rosłaś powolutku…
Opowiem ci o tym na uszko,
biało-zielona pietruszko.
I jeszcze na dodatek
zawiążę Ci wstążkę
na liściach,
żebyś była taka ładna,
jak kwiatek!

– Jaka pietruszka była na początku?
– Co działo się z pietruszką, że wygląda teraz tek pięknie i okazale?

Drogie przedszkolaki, przygotujcie 6 klocków (najlepiej drewnianych) i usiądźcie z rodzicem na podłodze. Rodzic zamienia się w gospodarza, a Wy słuchacie ile ziaren posadzi gospodarz w ogrodzie. Gospodarz klaszcze (w zakresie 1-6), a Wy cichutko liczycie i układacie przed sobą tyle klocków, ile było uderzeń. Na koniec przeliczcie klocki, dotykając każdy z nich. Możecie zamienić się rolami. Zabawę należy powtórzyć kilkukrotnie.

3. Zjawiska atmosferyczne. Czy wiecie jakie zjawiska atmosferyczne występują w czasie burzy? Jeżeli nie to przyjrzyjcie się poniższym obrazkom i spróbujcie nazwać przedstawione zjawiska. Następnie odsłuchajcie nagrań i dopasujcie obrazki do usłyszanych dźwięków.

(źródło: www.niezalezna.pl, www.kurier-poranny.pl, www.pixabay.com.pl)

(źródło: www.chomikuj.pl)

Posłuchajcie odgłosów i odgadnijcie, w którym momencie słychać padający grad. Następnie wskażcie obrazek przedstawiający to zjawisko pogodowe.

(źródło: www.chomikuj.pl)

4. Wiosną i latem często zdarzają się burze. Dlatego należy pamiętać by w tym okresie często słuchać komunikatów dotyczących pogody, a jeżeli nadchodzi burza lepiej zostać w domu. Jeśli burza rozpocznie się, gdy jesteście na spacerze należy schować się do jakiegoś budynku np. sklepu. Jeżeli nie ma takiej możliwości, nie można biegać, lepiej chodzić małymi kroczkami albo trzymać nogi złączone i przykucnąć. Niebezpiecznie jest chować się na placu zabaw pod zabawkami, jeśli te mają metalowe elementy, nie wolno stawać pod drzewami lub słupami. Burze są bardzo niebezpieczne. Potrafią wyrządzić wiele szkód.

(źródło: www.pixabay.com.pl, www.wiadomości.dziennik.pl, www.polskatimes.pl)

Posłuchajcie piosenki. Chętne dzieci mogą zatańczyć.

(źródło: www.youtube.pl)

5. Obejrzyjcie bajkę edukacyjną, z której dowiecie się jak powstają chmury.

(źródło: www.youtube.pl)

6. Piorun – przyjrzyjcie się jeszcze raz powyższym obrazkom przedstawiającym pioruny. Jak myślicie, do czego podobne są pioruny? Pioruny przypominają zygzaki. Są to wyładowania elektryczne o bardzo dużej mocy. Mogą złamać drzewo, zapalić je, zniszczyć dom. Pioruny biegną od chmury do ziemi. Pomalujcie teraz chmurkę z piorunem. Pamiętajcie o właściwym doborze kolorów. Następnie sami spróbujcie narysować zygzaki/pioruny na kartce.

(źródło: www.supercoloring.com)

Karty pracy z książeczki:
– 4 – latki – KP2.48

Dla chętnych dzieci:

(źródło: pinterest.com.pl

7. Na dobranoc proponujemy bajeczkę pt. „Bolek i Lolek – Wiosenna burza”

(źródło: www.youtube.pl)

Wszyscy powinniśmy pamiętać o tym, że burza to nie tylko piękny ale również bardzo niebezpieczny żywioł. O tym jak zachować się podczas burzy mówi poniższy plakat.

Życzymy miłego i słonecznego dnia.

Joanna Szcześniak, Beata Kukieła, Justyna Jaśkiewicz