Żółw- 19.11.2021

Możliwość komentowania Żółw- 19.11.2021 została wyłączona

Temat dnia: Żółw

Witamy Was kochani w piętek.

1. Zaczynamy od Rodzinnej jogi:

2. Jan Brzechwa „Żółw”

Najgłupszy nawet muł wie,
Jak są powolne żółwie.
Żeby żółwiowi dopiec,
Szydził zeń pewien chłopiec:
– Pan chodzi wprost pokracznie.
Niech się pan wprawiać zacznie!
Doprawdy, jak to można?
Istota czworonożna,
A ledwie się telepie!
Już ślimak chodzi lepiej!
Żółw żachnął się w skorupie:
– Też mi gadanie głupie!
Gdyby ci ktoś dla hecy
Władował dom na plecy,
Czy również w tym wypadku
Chodziłbyś szybko, bratku?
To rzekłszy łypnął okiem
I odszedł żółwim krokiem

3. Jakie mogą być żółwie?

Dzieci odpowiadają na pytania:

Co waszym zdaniem jest najbardziej charakterystyczną cechą żółwi?

– Przyjrzyjcie się żółwiom na zdjęciach i powiedzcie, jakie są podobieństwa i różnice między tymi zwierzętami.

– Czym żywią się żółwie?

– Czy żółwie można hodować w domu?

4. Obserwacja żółwia:

• dzielenie się spostrzeżeniami na temat wyglądu żółwia
  • określanie budowy
  • zwrócenie uwagi na sposób poruszania się, odżywiania, przystosowania do
    środowiska wodno-lądowego
  • poznanie zasad opiekowania się żółwiem

Żółwie – charakteryzują się obecnością pancerza chroniącego cały tułów. Wśród żółwi spotyka się zwierzęta zarówno mięsożerne, jak i roślinożerne, wodne i lądowe. Mają rogowy dziób, w którym zamiast zębów są ostre rogowe listwy na krawędziach szczęki i żuchwy, które u gatunków mięsożernych są ostre jak noże a działają jak nożyce, natomiast u gatunków roślinożernych ich zewnętrzne krawędzie są ząbkowane co ułatwia im odgryzanie twardych, zdrewniałych części roślin. Wszystkie żółwie są jajorodne; samice kopią tylnymi odnóżami dołki w gruncie, gdzie znoszą jaja. Występują na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Jedynym żółwiem występującym na terenie Polski w granicach swojego naturalnego obszaru występowania jest żółw błotny.

Rodzic informuje dzieci, że żółwie wykluwają się z jaj, samice budują gniazda, kopiąc tylnymi odnóżami dołki w ziemi. W Polsce występuje tylko żółw błotny. Żółwie morskie należą do najstarszych zwierząt na ziemi, mają one różne kolory. Żółwie morskie – w przeciwieństwie do innych przedstawicieli tego gatunku – nie potrafią ukryć się w skorupie.

5. Zabawa „Żółwie”
Dzieci spacerują na czworakach po dywanie i wyobrażają sobie, że są żółwiami; kiedy
usłyszą klaśnięcie, zatrzymują się i chowają się swoich pancerzach (podnoszą wysoko
barki i przyciskają brodę do klatki piersiowej); gdy jest cicho, wolno wyciągają szyje ze
swoich skorup i podnoszą powoli głowy do góry, rozglądając się dookoła, czy są
bezpieczne.

6. Słuchanie opowiadania pt.: „Żółwiowa mama” – Doroty Kossakowskiej

Pani żółwiowa jest bardzo szczęśliwa. Niedługo zostanie mamą. Z wielką troską umieściła jajka w gorącym piasku i cierpliwie czeka na małe żółwiki, które już niedługo powinny się pojawić. Odpoczywa na plaży, czasami chłodzi się w wodzie, ale cały czas myśli o swoich dzieciach. Aż wreszcie nadszedł upragniony dzień.

– Chyba już czas – pomyślała pani żółwiowa.

Skorupki jaj zaczynają pękać. Coś poruszyło się w środku skorupy. I już za chwilę pojawił się pierwszy…

– Krokodyl? – krzyknęła żółwica.

– Jeden, drugi? – zdziwiła się mama.

– Jak to się stało? Czy to są moje dzieci? – z niedowierzaniem patrzy pani żółwiowa.

Jej zdziwienie nie trwało zbyt długo. Kiedy wykluł się czwarty krokodyl żółwica spojrzała na nie z miłością.

– Jakie piękne są moje dzieci. Może trochę niepodobne do mnie, ale już je kocham – pomyślała.

– Zaraz coś wymyślę – zastanowiła się chwilę żółwica.

– Muszle są w takim samym kolorze jak moja skorupa. Wystarczy umieścić je na grzbietach krokodyli i już są podobne do mnie.

– Idziemy maluchy – powiedziała. Sprawdzimy, czy woda jest ciepła.

– Idziemy mamo – odpowiedziały krokodyle i posłusznie ruszyły za żółwiową mamą.

Nagle z oddali wyłoniło się coś zielonego, z wyglądu przypominającego jaszczurkę i kilka małych punkcików wolno poruszających się po piasku.

– Co to może być? –pomyślała Pani żółwiowa.

Nie miała jednak czasu żeby to sprawdzić, ponieważ małe krokodylki chciały jak najszybciej wskoczyć do wody a ona jak każda mama musiała czuwać nad bezpieczeństwem swoich dzieci.

7. Rozmowa na temat opowiadania:

– Co sprawiło, że Pani Żółwiowa jest szczęśliwa?

– Gdzie złożyła jaja Pani Żółwiowa?

– Co wykluło się z jaj?

– Co zrobiła Pani Żółwiowa, gdy zobaczyła małe krokodyle?

– Kogo ujrzała w oddali podążając w stronę wody?

– Jak Twoim zdaniem mogła zakończyć się ta historia? Dokończenie opowiadania przez dziecko.

8. Praca plastyczna „Mój żółw”:
Lepienie z plasteliny (lub modeliny) żółwia
kolorowanie flamastrami, mazakami lub pastelami pancerza (połówka łupinki
orzecha włoskiego), przymocowanie pancerza żółwia w odpowiednim miejscu
nadanie żółwiowi imienia, umieszczenie w akwarium z aranżacją środowiska wodno- lądowego żółwi

9. Obejrzyjcie bajkę o żółwiu Franklinie:

ZADANIE SPECJALNE NA PODSUMOWANIE MINIONEGO TYGODNIA:

PRZEŚLIJ NAM  ZDJĘCIE TWOJEGO DOMOWEGO ULUBIEŃCA I ZABAW Z NIM 🙂

Bardzo dziękujmy Dzieciom za zaangażowanie w wykonywane zadania. Rodzicom za wspólną troskę o edukację dziecka.

DO ZOBACZENIA W PONIEDZIAŁEK

Anna Smolarek, Anna Bugajska