Zadania dla przedszkolaków 23.03.2020 r. – gr III

Możliwość komentowania Zadania dla przedszkolaków 23.03.2020 r. – gr III została wyłączona

Witaj, wiosno!

Drogie Dzieci! 21 marca obchodziliśmy pierwszy dzień wiosny. Tego dnia żegnamy zimę, a witamy piękną porę roku jaką jest oczywiście wiosna. Poszukajcie jej oznak w swoim ogródku i podzielcie się z nami swoimi obserwacjami 🙂

Zadania na dziś:

1. Zagadka (autor: Ewa Stadmuller)

Idzie ku nam po łąkach

i cała jest w skowronkach.

W jaskółkach i w słowikach,

i w słońca ciepłych promykach.   (wiosna)

2. Opowiadanie pt. „Szukamy wiosny” H. Zdzitowiecka.

– Joasiu! Joasiu! Chodź prędzej! – woła Terenia.

– Co się stało?

– Chodź, pokażę ci wiosnę!

Pobiegły do pobliskiego parku. Drzewa były jeszcze nagie i szare, w cieniu leżał brudny, topniejący śnieg, ale słońce świeciło jasno i sikorki świergotały wesoło.

– Gdzie jest wiosna? – spytała zdziwiona Joasia. – Przecież sikorki były tu przez całą zimę…

– Zobacz!

Z nagich gałązek zwieszały się wiotkie, delikatne bazie, z których sypał się złocisty pyłek.

– Kwitnie! – ucieszyła się Joasia. – To już naprawdę wiosna idzie. Poszukajmy jej jeszcze gdzie indziej.

Nagle Joasia przyklękła pod krzakami i pochyliła się nad czymś. Terenia podbiegła i teraz ona wykrzyknęła głośno:

– Jakie śliczne!

Z ziemi wyrastały mocne, jędrne, zielone listki, a spomiędzy nich mały, delikatny dzwoneczek złożony z trzech dłuższych i trzech krótszych płatków.

– Przebiśnieg! Pierwszy kwiatek wiosny!

– Przebiśnieg – powtórzyła Terenia. – Jaka to ładna nazwa. To tak, jakby on się przez śnieg przebijał do słońca.

– Bo tak jest. Wiesz. Tereniu, on wcale nie boi się zimna i naprawdę nieraz spod śniegu wyrasta.

– Szkoda, że w parku nie można zrywać kwiatów – martwiła się Terenia – Zerwałabym go i zaniosła do domu. Ale może przebiśniegi są też i w naszym lesie?

– Tych w lesie także zrywać nie wolno! – zawołała Joasia. – Bo przebiśniegów jest u nas coraz mniej i mogą zupełnie wyginąć.

– To musimy pilnować, żeby ich nikt nie zrywał – oświadczyła Terenia. – Powiemy o tym także innym dzieciom, żeby i one pilnowały przebiśniegów. Przecież to pierwsze kwiaty wiosny!

Pytania do opowiadania:

-Jak wygląda park?

-Czego dziewczynki szukały w parku?

-Jakie oznaki zbliżającej się wiosny znalazły?

-O czym powiedzą innym dzieciom?

-Skąd się wzięła nazwa pierwszego wiosennego kwiatu – przebiśniegu?

Drodzy Rodzice! Obejrzyjcie z dziećmi obrazek przedstawiający przebiśnieg. Opiszcie razem wygląd kwiatka.

(źródło: www.przedszkolankowo.pl)

3. Praca plastyczna. Stwórzcie wiosenne tulipany metodą stemplowania.

Potrzebne materiały to: kartka, farby, ziemniak.

Sposób wykonania pracy: Ziemniaka przecinamy na pół. Z otrzymanych części wycinamy kształt tulipana. Moczymy w farbie i stemplujemy. Na koniec paluszkiem domalowujemy łodygi i tulipany gotowe 🙂 Świetną alternatywą dla ziemniaka jest również widelec. Wystarczy umoczyć go w farbie i odbić na kartce 🙂

(źródło: www.ekodziecko.com)

4. A teraz zapraszamy na bajeczkę „O Hani, dwóch zajączkach i roztopionym bałwanku”. Miłego oglądania 🙂

(źródło: www.youtube.pl)

5. Na zakończenie eksperyment, który poleciła nam jedna z mam z naszej grupy.

(źródło: www.youtube.pl)

Zamiast brokatu możemy użyć pieprzu.

Beata Kukieła, Justyna Jaśkiewicz