Piknik rodzinny… 29.05.2020r- gr. III i IV

      Możliwość komentowania Piknik rodzinny… 29.05.2020r- gr. III i IV została wyłączona

Dzień dobry !
Witamy gr. III i IV w piątek 29 maja.
Dzisiaj zapraszamy na Piknik rodzinny

(źródło: https://pl.freepik.com/)

Mówiąc „dzisiaj zapraszamy na piknik” nie mamy na myśli, że koniecznie dzisiaj ma on się odbyć, ale mamy nadzieję, że zainspirujemy Was i w najbliższym czasie weźmiecie pod uwagę taką formę spędzenia czasu z rodziną –  takie plenerowe Święto rodziny, którego nie możemy zorganizować w przedszkolu.

O czym pamiętać przy organizacji pikniku?

 • Sprawdzić prognozę pogody zaplanować czas i miejsce
 • Przygotować i spakować ekwipunek

Co zabrać?

 • Koc/mata termiczna
 • Jedzenie
 • „Umilacze” czasu (sprzęt sportowy, gry)
 • Zamiast jednorazowych talerzyków, kubków lepiej użyć takich z tworzywa sztucznego, które można używać wielokrotnie nie produkując góry śmieci, sztućce jeżeli będą potrzebne najlepiej te domowe – chronimy środowisko
 • Worek na śmieci, ręczniki papierowe, wodę do mycia rąk
 • Apteczkę

Co do jedzenia?

 • W zależności od upodobań uczestników – kanapki, owoce, domowe ciasto lub wspólnie upieczone muffinki – ważne, żeby zrobić coś razem
 • Jeżeli zdecydujemy się na kanapki to zamiast składać je w domu lepiej zabrać  ze sobą wszystkie składniki. Dzięki temu wspólne przygotowywanie posiłku będzie ciekawsze. Chleb natomiast nie rozmoczy się, gdy warzywa puszczą sok.
 • Dobrym wyborem będzie pieczone mięso, ser żółty i warzywa. Rzodkiewki, małe pomidorki, pokrojony ogórek i papryka wytrzymają nawet duże upały. Raczej niewskazane są tradycyjne wędliny.
 • Woda, soki, herbata, kawa w termosie

W co spakować?

 • Kosz piknikowy, lodówka turystyczna, plastikowy pojemnik od klocków
 • Jedzenie dobrze jest spakować do zamykanych pojemników – łatwiej je wtedy poukładać w koszu i uniknąć zabrudzeń oraz rozlania, pokruszenia itp.

Jeżeli nasze podpowiedzi sprawiły, że nabraliście ochoty na piknik w plenerze to zabierajcie się za planowanie. Może świetną okazją będzie Dzień Dziecka, wtedy prezentem dla dzieci mogą być zabawki, które wykorzystają na pikniku (piłka, piłeczki z rzepem do celowania do tarczy, karty typu Piotruś, serso, bańki mydlane itp.) Życzymy Wam miło spędzonego czasu z rodziną.

A teraz jeszcze kilka propozycji na dzisiaj:

1. Zabawa z pląsem znana dzieciom z przedszkola – „Głowa ramiona…” – śpiewamy i pokazujemy coraz szybciej.

2.  Zabawa dydaktyczna „Zawody” – powiedz jakie zawody wykonują panie przedstawione na obrazkach, nazwij przedmioty, których używają w swojej pracy, jak nazywałby się dany zawód gdyby wykonywał go mężczyzna ? Jaką pracę wykonują wasi rodzice, jak nazywają się ich zawody?

3. Zabawa przy piosence „Ojciec Wirgiliusz” (wykorzystujemy piosenkę jako podkład muzyczny, proponujemy własne ćwiczenia ruchowe. Na zmianę może proponować dziecko i rodzic).

4. Żabki na pikniku – znajdź różnice między obrazkami.

5. Na placu zabaw bawią się bliźniaki – pokaż, które to są, nazwij figury i kolory.

(źródło: https://afiti.pl/)

6. Odszukaj na obrazku mamę, tatę, babcię i dziadka. Do kogo należą przedmioty. Połącz linią (lub wskaż) osobę z odpowiednim przedmiotem.

(źródło: https://afiti.pl/)

7. Zwierzęta też mają swoje rodziny. Przypomnij sobie jak rozmawialiśmy o zwierzętach domowych i powiedz jak nazywają się te maluchy na zdjęciach i czyimi są dziećmi.

(źródło obrazków: https://pixabay.com/)

8. Jeżeli jest możliwość wydrukowania tej karty pracy można ją wykonać zgodnie z poleceniami czytanymi przez rodzica. Jeżeli takiej możliwości nie ma prosimy aby dziecko postawiło palec „nad… obok… pod… na kwiatku” – ćwiczenie rozwija umiejętność określania stosunków przestrzennych między przedmiotami.

(źródło: https://www.google.com/)

9. Dla chętnych karty pracy:

(źródło: https://pl.pinterest.com/)

10. Zapraszamy na bajkę Rodzina Treflików – „Szczęśliwa rodzinka”.

Dziękujemy za cały tydzień ciężkiej pracy. Mamy nadzieję, że wśród naszych propozycji każdy znalazł dla siebie coś ciekawego. Przed nami weekend. Życzymy Wam dobrego wypoczynku. Jeszcze raz zachęcamy do wybrania się na rodzinny piknik.

Beata Kukieła, Justyna Jaśkiewicz, Joanna Szcześniak