Na polu… 14.04.2020 r- gr. III i IV

Możliwość komentowania Na polu… 14.04.2020 r- gr. III i IV została wyłączona

Witajcie kochani we wtorek 14 kwietnia:)

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o Świętach Wielkanocnych, które już za nami. Mamy nadzieję, że czas spędzony z bliskimi upłynął Wam w atmosferze, przepełnionej radością
i miłością, a poniedziałkowy poranek pomimo niezbyt sprzyjającej aury był baaaardzo mokry :).  W tym tygodniu drogie dzieci przygotowałyśmy dla Was zajęcia związane z pracą rolnika dlatego też zapraszamy i życzymy milej zabawy:)

1. Zbigniew Dmitroca „Rolnik” – nauka wiersza połączona z zabawą naśladowczą.

„Rolnik”

Rolnik rano rusza w pole,                                                                                                                            (dzieci maszerują w miejscu)

orać pługiem czarną rolę,                                                                                                                         (dzieci zatrzymują się, kładą ręce na bioderkach i podskokami obracają się dookoła)

sieje zboże i buraki,                                                                                                                                      (dzieci zatrzymują się naśladują sianie ziarenek)

z których później są przysmaki.                                                                                                                  (dzieci stojąc masują się po brzuszkach)

(źródło: Plac Zabaw, WSiP)

Jak myślicie drogie dzieci o kim dziś będziemy rozmawiać?

Brawo! Dziś będziemy rozmawiać o rolniku oraz jego pracy w polu ale zanim to nastąpi spróbujcie odpowiedzieć na dwa pytania.

(źródło: https://pl.depositphotos.com)

-kto to jest rolnik?

-czym zajmuje się rolnik?

2. „Jestem rolnikiem”- obowiązki rolnika.

Pytania do filmiku:

-jakie obowiązki posiada rolnik?

– do czego służy mu pole?

– jakich maszyn potrzebuje do pracy w polu?

– czy praca rolnika jest łatwa?

3.  „Rolnik Sam w dolinie”- zabawa ruchowa ze śpiewem

Słowa Piosenki „Rolnik sam w dolinie”

Rolnik sam w dolinie, rolnik sam w dolinie.                                                                                              Hejże dzieci, hejże ha, rolnik sam w dolinie.   (dziecko-rolnik wybiera jedną osobę z rodziny-  Rolnik bierze żonę, rolnik bierze żonę,              żonę i razem z nią tańczy)

Hejże dzieci, hejże ha, rolnik bierze żonę.                                                                                           Żona bierze dziecko, żona bierze dziecko.     (żona wybiera dziecko i razem tańczą w kole)

Hejże dzieci, hejże ha, żona bierze dziecko.                                                                                                Dziecko bierze kotka, dziecko bierze kotka.

Hejże dzieci, hejże ha, dziecko bierze kotka.   (dziecko wybiera kolejną osobę –kotka               Kotek bierze myszkę, kotek bierze myszkę.       razem tańczą w kole)

Hejże dzieci hejże ha, kotek bierze myszkę.    (kotek wybiera kolejna osobę myszkę                       Myszka bierze serek, myszka bierze serek.      i razem tańczą w kole )

Hejże dzieci hejże ha, myszka bierze serek    ( myszka wybiera kolejną osobę serek, który wchodzi  Ser zostaje w kole, bo nie umiał w szkole        do środka i zostaje rolnikiem)                                          Tabliczki mnożenia, ani podzielenia.

(źródło: Plac Zabaw, WSiP)

4. „Od ziarenka do bochenka”- filmik edukacyjny.

5. Quiz „Od ziarenka do bochenka” (prawidłowe odp. są podkreślone)

– Jaką porą roku rolnik sieje zboża?

• jesień, wiosna
  • zima, lato

-W jaki sposób dawniej siano zboża?, a w jaki dziś?

• przy pomocy konia
  • ręcznie

-Jakiej maszyny rolniczej używa się dziś do siania zboża?

• siewnik
  • kombajn

-Jak nazywamy zboża zasiane jesienią?

• jesieniominy
  • oziminy

-Jak nazywamy zboża zasiane wiosną?

• jarymi
  • starymi

-Jaką porą roku zboża się zielenią ?

• wiosną
  • jesienią

-Jaką porą roku zboże gotowe jest do zbiorów?

• wiosną
  • latem

-Jak nazywamy czas gdy zbieramy plony z pól?

• żniwa
  • zbiór

-Jakimi narzędziami ścinano dawniej zboża?

• kombajn
  • kosa-sierp

-Gdzie rolnik wywozi worki z zebranymi ziarnami?

• do piekarni
  • do młyna

-Co powstaje z ziaren w młynie?

• mąka
  • cukier

-jakie produkty powstają z mąki?

• masło-ser
  • chleb- bułki

-Jak nazywa się osoba, która wypieka pieczywo?

• piekarz
  • młynarz
  1. „Pieczywo” – słuchanie wiersza połączone z układaniem historyjki obrazkowej.
    Przeczytaj wiersz, wytnij obrazki i ułóż je według kolejności zdarzeń.

„Pieczywo”  (B. Szut)

Skąd na stole, smaczny chlebek?

Rolnik sieje ziarno w glebę.

(gleba to jest ziemia czarna,

W której rośnie zboże z ziarna.)

Kiedy zboże jest dojrzałe,

Rolnik kosi je z zapałem, potem młóci,

W swych maszynach i wywozi plon do młyna.

Młynarz, w młynie, ziarno miele,

Białej mąki robi wiele.

Mąka trafia do piekarza,

Który ciasto z niej wytwarza.

Z ciasta robi: chleb, rogale…

W piecu piecze je wytrwale.

Jest pieczywo! „Ślinka leci”

Więc smacznego, drogie dzieci!

(źródło: Plac Zabaw, WSiP)

(źródło: Kolekcja przedszkolaka, Kp, nowa era)

7. „Pieczemy bułeczki”- wykonanie bułeczek połączone z degustacją. 😊                                Sprawdzony przepis.

8. „Mało nas” tradycyjna zabawa ruchowa. Możecie się wspólnie pobawić oraz  posłuchać piosenki w trakcie pieczenia bułeczek.

Joanna Szcześniak, Justyna Jaśkiewicz, Beata Kukieła