II GRUPA- 9.04.2020

      Możliwość komentowania II GRUPA- 9.04.2020 została wyłączona

„BABECZKI WIELKANOCNE/BABKA WIELKANOCNA”.

Dzień dobry kochane przedszkolaki. To my i nasze zabawy na dziś:

1. Zadanie specjalne- upieczcie babeczki lub babkę wielkanocną.

Przepis na ucierane babeczki/ babka wielkanocna

Składniki

3 jajka

1 kostka masła

1 szklanka cukru

1 łyżka proszku do pieczenia

½ szklanki mąki ziemniaczanej

1 szklanka mąki pszennej

zapach cytrynowy

olej do smarowania foremek (Z tej porcji wychodzi około 20 małych babeczek lub jedna duża babka).

Sposób wykonania

Jajka utrzeć za pomocą miksera z cukrem na puszystą masę. Wsypać proszek do pieczenia, dodać pół zapachu cytrynowego, zalać roztopionym, gorącym masłem, a następnie dodać pozostałe składniki i zmiksować. Wylać do foremek wysmarowanych olejem. Piec około 20 minut w piekarniku nagrzanym do 150 stopni. Po wyjęciu z piekarnika położyć na wilgotnej ściereczce, a potem wyjąć z foremek i wystudzić.

Wasze babeczki można ozdobić:

2. Czas na piosenkę. Posłuchajcie piosenki „Kurka” wydawnictwa „Muzyczny Domek”. Spróbujcie zilustrować ją ruchem razem z mamusią/tatusiem.

3. Rozwiąż zagadki wielkanocne:

https://www.superkid.pl/zagadki-wielkanoc?fbclid=IwAR07q4wHEn0vDm_BM3JcQc8D4eecgsG_Y3CplHbm7dHGwFznM3hAJ2QTstM

 Zjedz mu długie ucho lub kawałek głowy, bo pyszny jest bardzo i czekoladowy.                                                                                                          (zajączek z czekolady)

 Na stole wielkanocnym to ona króluje, ma lukier i rodzynki – i wszystkim smakuje.                                                                                                                                                   (baba wielkanocna)

 Zrobione z wydmuszek, pięknie malowane – w szlaczki kolorowe albo nakrapiane.                                                                                     (pisanki)

O cukrowym tym zwierzątku każdy z nas pamięta i wkłada go do koszyczka w wielkanocne święta.                                                      (baranek  cukrowy)

Wśród pisanek leży, ma żółty kubraczek. Powiedz, co to jest. To mały…

       (kurczaczek)

4. Zabawy w pisankowe memory.

5. 6. 

 

2. Proponujemy Wam dziś zabawę w pieczenie babeczek.

Usiądźcie sobie wygodnie i zabieramy się do pracy. Trzymamy w rękach miskę i mieszamy poszczególne składniki ciasta. Ucieramy mąkę z masłem, otrzepujemy ręce z mąki, wycieramy o fartuszek. Wybijamy cztery jajka – sięgamy prawą ręką za lewe ramię, hop – uderzenie o ramię, stuk – rozbicie, chlup – wrzucenie jajka do miski, siup – wyrzucenie skorupek przez prawe ramię, zmiana ręki; wyrabianie rękami, wałkowanie, dodawanie rodzynek. A na koniec wkładamy ciasto do foremki i pieczemy. Smacznego 🙂

A pamiętacie z zeszłego roku, jak piekłyście ciasta lub babeczki na Wielkanoc? Może w tym roku zrobicie coś innego? Mama zaprosi Was do kuchni i pewnie jej pomożecie. Prawda?

Na filmiku poniżej dziewczynka piecze babeczki, zobaczcie, to wcale nie jest trudne:

A tutaj mamy różne babeczki do kolorowania:

https://eduzabawy.com/kolorowanki-do-drukowania/babka-wielkanocna/

Dziś jest piękna pogoda. Po wspólnym pieczeniu nie siedźcie w domach. Wyjdźcie sobie na dwór, pobawcie się piłką lub poganiajcie z tatą lub mamą. Korzystajcie z tej pięknej pogody. Po powrocie pomagajcie mamie i tacie w kuchni, nie tylko przy pieczeniu. To świetna zabawa. Pozdrawiamy Was serdecznie i życzymy miłych przygotowań do Świąt.

A. Bugajska i D. Ziejewska